1,7 millió facsemetével bővült a gemenci térség
A Gemenc Zrt. az őszi–tavaszi erdősítési szezonban összesen 1,7 millió facsemetét ültetett el, emellett 41 tonna kocsányos, kocsánytalan és csertölgymakk vetését is elvégezte – közölte a társaság az MTI-vel.
A fejlesztések célja olyan őshonos, elegyes erdőállományok kialakítása, amelyek jobban alkalmazkodnak a várhatóan egyre szélsőségesebb időjárási körülményekhez. A telepített növényállomány alapját helyi genetikai források adják: a csemeték a vállalat génmegőrzési céllal működtetett kertjéből származnak.
A közlemény szerint közel három évtizede zajlik az idegenhonos vagy ültetvényszerű erdők fokozatos átalakítása természetközelibb, őshonos állományokká. A legutóbbi ültetési ciklus mintegy 110 hektárt érintett, amelynek során nőtt az ártéri ligeterdők és az erdőssztyepp területek aránya, valamint 10 hektár korábbi mezőgazdasági területen is új erdő jött létre.
Az erdőfelújítások és telepítések során kiemelt szempont a fenntarthatóság, ugyanakkor a szakemberek szerint egyre komolyabb kihívást jelent a változó vízháztartás. A Duna mentén az elöntések elmaradása, míg a homok- és dombvidéki térségekben a csapadékhiány nehezíti az erdők megújulását. A vízjárás alakulása nemcsak az erdőállomány, hanem az aljnövényzet és az élővilág fennmaradása szempontjából is kulcsfontosságú – írta az MTI.
Fotó: Adobe Stock, Gemenc


