A világ egyik vezető agráripari vállalata, a Bunge, jelentős fejlesztést indított martfűi üzemében – közölte a vállalat. A több mint 50 millió dollár értékű projekt célja egy modern, biomassza-alapú gőzkazán telepítése, amely hatékonyabb működést és fenntarthatóbb energiafelhasználást biztosít.
„Ez a beruházás jól mutatja elkötelezettségünket a folyamatos technológiai fejlődés mellett, és hosszú távon is megerősíti hazai jelenlétünket” – hangsúlyozta Grászli János, a Bunge magyarországi vezetője.
A kazán a jelenleg működő négy egységet váltja ki, egységes és megbízható rendszert létrehozva, amely a gyártói adatok szerint 86 százalékos hőhasznosítási hatásfokkal üzemel majd. A fejlesztés révén csökken a karbantartási igény, mérséklődik a termeléskiesés kockázata, és nő az energiahatékonyság.
A martfűi üzem továbbra is a napraforgóhéjat, a termelés melléktermékét használja fel energiahordozóként, így biztosítva az alapanyagok teljes körű hasznosítását. A beruházás része egy automatizált hamugyűjtő rendszer is, amely egyszerűbb kezelést és a melléktermék újrafelhasználását teszi lehetővé.
Az új technológia nemcsak az energiahatékonyságot javítja, hanem a környezeti teljesítményt is, megfelelve az összes releváns európai uniós kibocsátási szabványnak. A fejlesztés tovább növeli a martfűi gyár stratégiai jelentőségét a Bunge európai olajosmag-feldolgozó hálózatában.


