Becsült olvasási idő: 1 perc
17.000 tonna megmentett élelmiszer

A Tesco 205 magyarországi áruházából már több mint 160-ban bevezette élelmiszermentő programját. 2014 szeptemberétől 2018 novemberéig az áruházlánc több mint 17 000 tonna élelmiszert ajánlott fel jótékony célra, ez nagyságrendileg 43 millió adag ételnek megfelelő mennyiség. Stratégiai tervei szerint 2020-ra minden közép-európai, így összes magyar áruháza készen áll majd arra, hogy az élelmiszer-felesleget jótékony célra átadja.

A vállalat az elmúlt 2 évben közel 70 millió forinttal támogatta a Magyar Élelmiszerbank Egyesület munkáját.

„A Tesco hisz benne, hogy nemcsak felelős érte, de lehetősége is van csökkenteni az élelmiszer pazarlását a saját működése során is. Éppen ezért együttműködik szállítóival, partnereivel, civil és kormányzati szervekkel, hogy a termőföldtől az asztalig csökkentsék az élelmiszer-pazarlást” – áll a vállalat közleményében.

Az áruházlánc 2018 novemberében kisteherautót is adományozott a Hajdú-Bihar Megyei Élelmiszerbank Egyesület számára. A Tescótól kapott járművel az egyesület a mentett élelmiszereket juttatja majd el a rászorulókhoz.

A brit vállalat, több mint 200 jótékonysági szervezeten keresztül, napi rendszerességgel juttatja el az élelmiszer-felesleget az áruházak környékén élő rászorulóknak. A cég Közép-Európában az első és egyetlen kiskereskedelmi láncként teszi közzé jelentés formájában a működése során keletkező élelmiszer-hulladék mennyiségét. Stratégiai tervei szerint 2020-ra minden közép-európai áruháza készen áll arra, hogy az élelmiszer-felesleget jótékony célra átadja.

A Magyar Élelmiszerbank Egyesület a kereskedelmi mentés során minden áruház esetében partnerszervezeteken keresztül juttatja el az élelmiszert a nélkülözőkhöz. Az élelmiszermentés komoly emberi erőforrást igényel, jelentős szállítási és szervezési költséggel jár.

Az élelmiszerpazarlás nem csak a vállalatok esetében kérdés. A fogyasztók által kidobott felesleg a legjelentősebb tétel, ha a teljes élelmiszerláncot nézzük. Ezen edukációval, a probléma minél szélesebb körben történő ismertté tételével lehetne változtatni.

A Tesco január első három hetében áruházaiban plakátokon hívja fel a vásárlók figyelmét az élelmiszerpazarlás elleni közös küzdelem fontosságára.