Borókából sokféle van, a hagyományosat fűszerként használjuk, de ebből készül a borovicska, sőt, a gint is ezzel ízesítik. A nehézszagú boróka azonban rendkívül mérgező. A nomád népek „dezodornak” és fertőtlenítőszernek használják. Megszárítják és megőrlik, s az erős, zöldes-barna, illóolajokat tartalmazó por illata betölti a jurtát, a füstje és a gőze pedig fertőtlenít is.
A közönséges borókát (Juniperus communis) is kis mennyiségben használjuk fűszerként vadasokhoz, mártásokhoz, nagyobb dózisban már ez is problémát okozhat.

