hero
Becsült olvasási idő: 2 perc
„A helyzet kemény, a VOSZ a remény”

2025. december 5-én Budapesten a MÜPA-ban 26. alkalommal rendezték a Magyar Vállalkozók Napja ünnepségét, ahol kormányzati és szövetségi kitüntetéseket adott át Orbán Viktor miniszterelnök, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Eppel János a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnöke.

A Magyar Gazdaságért Díjban öt fő, a VOSZ országos Év Vállalkozója Díjban 28-an részesültek, közöttük hárman a Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Szövetségek Nemzeti Fóruma ajánlására. Klauzál Gábor Elismerő Oklevelet és VOSZ Év Kiemelkedő Társadalmi Szerepvállalásért Díjat egy-egy fő vehetett át.

Eppel János ünnepi beszédében arra emlékeztetett, hogy a vállalkozók meghatározó szerepet játszanak a társadalmunk életében, munkahelyeket teremtenek, jövedelmet biztosítanak a családoknak, adót fizetnek, mindezzel a közjót biztosítják. Átlag feletti módon járulnak hozzá a társadalom, az ország fejlődéséhez, teszik ezt átlag feletti áldozat- és kockázatvállalással, bátorsággal, hittel és optimizmussal. Mindezek mögött természetesen egyéni érdekek is meghúzódnak, de a kettő összefér egymással.

„Tele van kihívásokkal az előttünk álló időszak, ezért új megoldásokra, új szemléletre van szükség, megtartva az alapot, a munkaalapú gazdaságpolitikát. Ezt folytatja a kormány a kkv-k fejlődését támogatva például a Demján Sándor Programmal, a vállalkozások adóját csökkentő döntéseivel. De van még tennivaló. Több piac, kevesebb szabályozás! A célok közösek, a megoldások lehetnek különbözőek!” 

– fogalmazott Eppel, aki a jövőről szólva kitörési pontnak tartja új szolgáltatások bevezetését, az innovációt, a digitalizációt.

„A helyzet kemény, a VOSZ a remény” 

– zárta beszédét Eppel János.

Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy az MKIK célkitűzése, hogy vállalkozói ökoszisztémát hozzon létre, amelyben nagyon komoly partner a kormány.

„A mindennapokban kell élnünk és fejlődnünk, a vállalkozóknak úgy kell segítünk, hogy elemezzük a problémáikat, a javaslataikat pedig a döntéshozóknál képviseljük.”

– mondta Nagy Elek.

Orbán Viktor miniszterelnök beszéde elején megköszönte a vállalkozóknak, hogy extrém nehéz, háborús körülmények között is jól teljesítettek, húzták a gazdaságot, miközben azt a háború blokkolta. 2025-ben 1 százalékos GDP növekedést vár a kormány, ami 400 milliárd forint bevételt jelent a költségvetésnek. A háború azonban számításaik szerint 800 milliárdos kárt okozott. Azonban ilyen körülmények között is tudta segíteni a kormány különböző programokkal a vállalkozókkal.

„Mi győzelemre állunk, mert Magyarország kimaradt a háborúból, nem úgy, mint nyugat-európai barátaink, akik beszálltak, sokat veszítettek, ráadásul magukra maradtak, mert az Egyesült Államok már nem hajlandó azt finanszírozni” 

– jelentette ki a miniszterelnök.

Orbán Viktor a magyar vállalkozók érdemének tartja, hogy a magyar gazdaság nem blokkolt le olyan mértékben, mint például a német. Ezért várható idén 1 százalékos GDP növekedés, amellyel biztosítani lehet az otthonteremtési programot, a családok támogatását és a vállalkozások fejlődését.

A miniszterelnök a jövőről és a 2026-os választásokról szólva kifejtette, hogy Brüsszel baloldali gazdaságpolitikát folytat, sőt, egész Európa ebbe az irányba tolódott, de ezzel elveszíti a versenyképességét.

„Ne konvergáljunk az EU-hoz, mert nekik kellene konvergálniuk hozzánk!” 

– hangoztatta.

Beszéde végén Orbán Viktor azt javasolta, hogy mindezeket megfontolva döntsenek jövőre a vállalkozók, 

„ne hagyják, hogy a bürokrácia maga alá gyűrje önöket, ne hagyják veszni vállalkozásaik szabadságát.”

Borítókép: VOSZ