Borúlátóak a magyarok, a jövőjükkel és az anyagi biztonságukkal kapcsolatban is. A magyarok közel fele szorongva gondol a jövőjére, és úgy érzi, hogy nem tudja befolyásolni élete alakulását – hangzott el az OTP Bank sajtótájékoztatóján, ahol bemutatták a megújult Öngondoskodási kutatás eredményeit. Az adatfelvételi módszert hozzáigazították az elmúlt évtized technológiai és információgyártási trendjeihez, valamint az 1500 fős minta összetétele nem csak demográfiai, hanem attitűd, illetve elérhetőség tekintetében is megfelelően tükrözi a magyar valóságot. Az új Index ugyan így nem összehasonlítható a korábbival, viszont sokkal több információt kínál rövid és hosszú távon is.
-2024-ben az Öngondoskodási Index értéke 54 pont lett. Eszerint a magyar bankkapcsolattal rendelkező lakosság az öngondoskodás közepes szintjén áll. Ez azonban egy átlag, amely mögött nagyon különböző egyéni értékek húzódnak, vagyis a bankoló lakosság öngondoskodás szempontjából heterogén: eltérő igények, lehetőségek és pénzügyi tudásszint jellemzi – mondta Máriás Endre, az OTP Bank bankkapcsolati területének vezetője.
Három részre szakadt a lakosság
Az Öngondoskodási Index 60 pont feletti értékénél beszélhetünk valódi öngondoskodásról - minél magasabb ez az érték, annál erősebb az öngondoskodás mértéke. A bankoló lakosság 38 százaléka tartozik jelenleg ide. A megkérdezettek 43 százaléka (50 pont alatti érték) még egyáltalán nem lépett rá az öngondoskodás útjára. Őket meg kell győzni ennek fontosságáról, kifogásaik kezelésére a kis összegű, de rendszeres megtakarítások felé terelés lehet a kulcs. A válaszadók 19 százaléka pedig “billegő”, azaz már megfogalmazódott bennük a szándék, de nem alakították ki stabilan az öngondoskodási szokásaikat, valamint önállóan nehezen igazodnak el a pénzügyekben.
Az OTP Bank célja, hogy edukációval és megfelelő termékekkel támogassa az öngondoskodásban a magyar lakosságot, tartsanak bárhol a nyugodt jövőért tett lépésekben. Ezért vezetjük be az új Öngondoskodási csomagunkat – mondta Fabriczki Rita, az OTP Bank megtakarítási termékekért és szolgáltatásokért felelős területének vezetője.
Oldja meg az állam!
Az Öngondoskodási kutatás eredményei szerint tízből hat (60 százalék) magyar az egészségügyben, a nyugdíjak és az oktatás területén is az államtól várja a megoldást. Tízből nyolcan (82 százalék) arra számítanak, hogy nem lesz elég nyugdíjuk a tisztességes megélhetéshez. Idén már csak 18 százalék mondta azt, hogy elegendő lesz az állami nyugdíja, míg tavaly ez az arány még 25 százalék volt.
Az alacsony nyugdíjra szinte minden második magyarnak (46 százalék) az élethosszig tartó munka a megoldása. Sajnos ennél kevesebben (38 százalék) keresik a megoldást a megtakarításokban, befektetésekben. A fentiek miatt fontos, hogy a lakosság ne csak a rövid távú fogyasztást, hanem a hosszú távú tervezést is szem előtt tartsa. Érdemes megteremteni ebben is az egyensúlyt a Nyugdíj- és Egészségpénztári előtakarékossággal – mondta Budai József, az OTP Pénztárak ügyvezető igazgatója.
A lakosság 20 százalékának nincs megtakarítása
Nem csak az öngondoskodás szükségességére, de a pénzügyi tudatosság fontosságára is rávilágít a kutatás, amely szerint a magyar lakosság ötöde (20 százalék) nem rendelkezik semmilyen megtakarítással, illetve közel negyedének (23 százalék) nehézséget okoznak a mindennapi kiadások is. A lakosság fele (52 százalék) semmilyen kimutatást nem vezet pénzügyeiről, ötöde (21százalék) is csak fellángolásszerűen. Mindössze 26 százalék követi rendszeresen a pénzügyeit. Az előrelátó tervezést és így az öngondoskodást tovább nehezíti, hogy a válaszadók nem szívesen foglalkoznak pénzügyekkel.


