hero
Király Bernadett
Becsült olvasási idő: 2 perc
"A mentes termékek gyártói lesznek az élelmiszeripari paradigmaváltás nyertesei"
Nagy átalakulások előtt áll az élelmiszeripar: fenntarthatóan kell előállítaniuk kevesebb, de jobb minőségű élelmiszert. A paradigmaváltás nyertesei a mentes termékeket előállító üzemek lehetnek, mondja dr. Némedi Erzsébet, az Expedit Nodum ügyvezetője, a Mentes-M verseny zsűritagja.
Dr. Némedi Erzsébet, az Expedit Nodum ügyvezetője, a Mentes-M verseny zsűritagja

-Hogyan alakult át az elmúlt években a mentes termékek piaca?

- Mindenféle „mentesség” előfordul ma már a piacon, a laktóz- és gluténmentes termékek mellett megjelentek a zsírmentes, hozzáadottcukor-mentes és az adalékanyag-mentes termékek is. A gyártók egyre professzionálisabb technológiát használnak, új megoldásokkal kísérleteznek, hogy az elérni kívánt mentesség mellett az íz és az állag is megfelelő legyen. Az étkezésünket ugyanis nagyban befolyásolja az ízélmény, természetes emberi elvárás, hogy finomat akarunk enni, ahogy az is, hogy megfeleljen a laktózmentes vagy húsmentes diétánknak.
Kiemelkedő a fejlődés például a növényi tejek piacán: sok cégfelvásárlás és hatalmas fejlesztések történtek. Részben emiatt a kereslet is nő és egyre változatosabb tejhelyettesítők érhetőek el a piacon.

-Termékfejlesztői oldalról mi változott az elmúlt években?

-A technológia egyre kifinomultabb és minden adott ahhoz, hogy egyre finomabb mentes termékek szülessenek. Ehhez viszont rengeteget kell fejleszteni, megfelelő szakemberek bevonásával, hogy valóban jó termékek kerüljenek a polcokra. Vegyük például a cukrot: ha kivesszük egy élelmiszerből, mással kell elérnünk az édes ízhatást, viszont a cukor a termék állagában, tömegében is kulcsszerepet játszik, itt is helyettesíteni kell. Az elmúlt 3-4 évben nagyot fejlődött a terület: a Mentes-M versenyre is egyre több olyan termék érkezik, amik nem csak a verseny kritériumainak felelnek meg, hanem az ízük és az állaguk is kiemelkedő.

-Nyitottak a magyar fogyasztók az új ízekre?

- Nem egy kipróbáló nemzet vagyunk… ragaszkodunk a hagyományainkhoz, emiatt nehézkes bármiféle innovációt bevezetni. Pedig az új élelmiszerek hozzánk is begyűrűznek majd, az alternatív fehérjeforrások iránti igény Magyarországra is elhozza majd például a rovarfehérjét. Itt nem arra gondolok, hogy hamarosan pirított sáskát eszünk majd, de lisztkeverékekben hamarosan feltűnik majd, így egy gyártónak érdemes ebbe az irányba fejlesztenie.

-Az élelmiszerárak emelkedése nem kíméli ezt a szegmenst sem… 

-Tudtuk, hogy nem fogjuk megúszni, drága és kevés élelmiszer lesz majd a világon, de ez paradox módon épp az úttörő, mentes termékeket is fejlesztő cégeknek kedvez. Az élelmiszeripar nagy része nem működik fenntarthatóan, pazarol és nem feltétlenül egészséges dolgokat állít elő.  Olyan stratégiák bevezetésére lesz szükség, ami kevesebb, de jobb minőségű élelmiszer előállítására ösztönzi őket és ezt a paradigmaváltást nem tudják elkerülni.