hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 2 perc
Újabb GVH bírság - reagált a SPAR

A GVH sajtóközleményben ecseteli mennyiben tett eleget a cég - sőt teljesítette túl - korábbi vállalásait, majd igazolási kötelezettség elmulasztására hivatkozva ötmilliós bírságot szabott ki.  

A nemzeti versenyhatóság még 2020 decemberében indított vizsgálatot, miszerint a hollandiai székhelyű nemzetközi élelmiszer-kereskedelmi üzletlánc magyarországi vállalkozása visszaélt a jelentős piaci erejével a magyar beszállítók kárára. A GVH ezért, akkor egy mintegy 1,7 milliárd forintos, a hazai beszállítókat, illetve kkv-kat támogató intézkedéscsomag végrehajtását rendelte el. Azt a hatósági közlemény is hosszasan tárgyalja, hogy a SPAR messze túlteljesítette a kötelezettségeit.  

Az akkori ügyre vonatkozó, most zárult utóvizsgálatban, a hatóság megállapítja, hogy a SPAR mulasztásokat követett el a végrehajtott intézkedések igazolásával kapcsolatban, ezért 5 millió forint bírságot kell fizetnie.

Ahogy írják :  "a  most zárult utóvizsgálat megállapította, hogy a SPAR az előírt, regionális beszállítói rendszer kialakítását célzó kötelezést végrehajtotta: az előírt 1,7 milliárd Ft-os költségvetésnél többet fordított erre, eggyel több, összesen hét regionális beszállító központot hozott létre, mint ami elő volt írva és azóta is működteti a rendszert. A GVH Versenytanácsa megállapította ugyanakkor azt is, hogy a Spar az igazolási kötelezettségeinek 2022-re és 2023-ra vonatkozóan is hiányosan tett eleget, ezért a GVH Versenytanácsa 5 millió Ft bírság megfizetésére kötelezte a céget.” 

A vállalat  lapunk megkeresésére reagált a GVH közleményére, melyet változtatás nélkül itt közlünk

"A SPAR Magyarország 2021-ben indította el Régiók Kincseiprogramját a helyi kistermelők kiváló minőségű, kézműves termékeinek piacra juttatása érdekében. A vállalat hat megyei jogú városban, – Székesfehérváron, Zalaegerszegen, Hódmezővásárhelyen, Nyíregyházán, Pécsett és Győrben - valamint – a kötelezettségvállaláson túl - Budapesten is kialakított olyan központokat, ahol magyar mikro- és kisméretű vállalkozások, termelők, kézműves cégek, kis borászatok és sörfőzdék az adott régió számára értékesíteni tudják termékeiket. 

A vállalat a kötelezettségvállalás keretében 23 új munkahelyet hozott létre, új munkakörökkel. A SPAR csak Magyarországon gyártott, lehetőleg hazai alapanyagból készült termékeket válogat be a programba, amelyeknél fontos, hogy kötődjön az adott régióhoz, értéket teremtsen vele a gyártója. Ezzel a helyi partnerek lehetőséget kapnak, hogy az adott régiós központ néhány tíz kilométeres vonzáskörzetéből, a szállítási láncokat lerövidítve, minél kisebb környezeti terhelést okozva tudják folyamatosan beszállítani magas minőségű termékeiket. 

A SPAR Magyarország jelenleg 100-nál több beszállító 500-nál is több termékét forgalmazza a program keretében. A vidéki termelőket és kisvállalkozásokat segítő programban résztvevő cégek együttesen több mint 600 főt foglalkoztatnak, és olyan kistérségekben is támogatják a munkahelyek megőrzését és a munkahelyteremtést, ahol kevésbé vannak jelen nagyobb vállalkozások.

A SPAR a kötelezettségvállalásban foglaltakat a GVH szerint is túlteljesítette. A vállalat az igazolás során felmerült minimális adminisztratív hiányosságokat pedig az eljárás keretein belül pótolta. A kötelezettségvállalás ugyan három évre – 2023.12.31-ig - szólt, de a SPAR a továbbiakban is működtetni fogja a kistermelőket támogató programját."