Becsült olvasási idő: 3 perc
A válság elérte a benzinkutakat is

Egyre több benzinkút zár be forgalomcsökkenés miatt, és kevesebb helyen lehet már éjjel is tankolni.

Tovább csökkentik a töltőállomások számát a hazai üzemeltetők. A Shellnél év végéig várhatóan 45-50 kutat zárnak be, az Agipot üzemeltető ENI-nél is féltucatnyi egységen szeretnének túladni, míg az OMV az utóbbi időben már bezárt néhányat.

A Magyar Ásványolaj Szövetség jelentései alapján végzett számítások azt mutatják, hogy 2007 óta mintegy 27 százalékkal csökkent a benzinforgalom a nagy magyarországi üzemanyag-forgalmazó láncoknál. A 2007-es évben 1,6 milliárd, a 2012-es évben pedig már csak 1,2 milliárd literes volt a benzinkereslet. A gázolaj visszaesése némileg enyhébbnek bizonyult, mivel a tavalyi szint csupán 3 százalékkal marad el a 2007-es évihez képest.

benzinA magyarországi töltőállomásokat üzemeltető hálózatok hosszú évek óta a néhány százmilliárdos forgalomból általában többmilliárdos veszteséget könyvelhetnek el. Cégbírósági beszámolók alapján derült ki, hogy az Agipot működtető ENI 1-2 milliárd forint, a Lukoil 3-4 milliárd, a Shell 2007-2008-ban 5, illetve 1 milliárd, 2010-2011-ben már 6-7 milliárd forint – nem sokkal lemaradva az OMV – veszteséggel bírnak. A Mol viszont jóval nagyobb volumenű finomítással együtt közli az üzemanyag-piaci pénzügyi adatait, tehát az a többiekével nem hasonlítható össze. Ám a Molnál is beszédes, hogy míg a finomítással együtt számított több ezermilliárdos, egyre növekvő árbevétel 2007–2008-ban még közel kétszázmilliárdos üzleti nyereséget termelt, azután pedig néhány tízmilliárdon látszott stabilizálódni, addig 2011 már egy igen csúnya, 74 milliárdos veszteséget hozott e körben. Azóta a Mol-vezetés rendszeresen az üzletág átszervezésének szükségességét hangsúlyozza.

Erényi Balázs, a Shell Hungary holland–brit olajkonszern magyar leányvállalatának elnöke elmondta, hogy kétéves hatékonyságjavítási lépéssorozat nyomán csökkenthetik a cégcsoport magyarországi kútjainak számát. Elmondása szerint tovább nem kívánják redukálni ezt a számot, mivel az eddig bezárt töltőállomások és megszűntetett éjszakai műszakok egységenként 10-15 ember elbocsátásával járnak, míg az éjszakai műszak beszüntetésével 3-4 munkahely szűnik meg. Erényi Balázs kiemelte, hogy a Shell egyetlen nemzetközi olajvállalatként továbbra is stabilan jelen kíván lenni a magyar piacon, s hatékonyságjavító lépésekkel bebizonyítani, hogy a zsugorodó piacon is talpon kívánnak maradni.

Az elmúlt két év során a Magyarországon 185 egységet működtető olasz hátterű ENI Hungaria is csökkenteni szeretné kútjainak a számát, ezzel alkalmazkodva a zuhanó üzemanyag kereslethez. Jelenleg az Agipnál már csupán mintegy két tucat, elsősorban nagy forgalmú, autópálya menti töltőállomás tart nyitva éjszaka is. Veszteségeik ellensúlyozására viszont nagy leépítéseket nem terveznek.

Müller Zsolt, az osztrák Mol cseh, szlovák és magyar piacokért felelős töltőállomás-üzletágigazgatójának tájékoztatása szerint az elmúlt évek során néhány gyér forgalmú kutat zárt be, 62-nél pedig megszűnt az éjjeli nyitva tartás. Bezárással kapcsolatos lépéseket nem terveznek már a továbbiakban, sőt a szolgáltatásaikat még csomagátvevő Pick Pack Pontok megnyitásával is színesítik.

A mintegy 360 hazai kúttal rendelkező Mol kommunikációs igazgatója, Szollár Domokos arról számolt be, hogy egy-két bezárás vagy nyitás náluk megszokott, de a töltőállomások számát tudják tartani, s hozzátette, ma már a Mol-kutaknak is körülbelül a fele zárva tart: télen több, nyáron kevesebb. A benzinkereslet ugyanúgy sújtja őket, de magyarországi központú vállalkozásként a piacról való kivonulás esetükben fel sem vetődhet. Az OMV-hez hasonlóan a Molnál szintén felmerült a szolgáltatások bővítése csomagátvevő központokkal és gasztronómiai kezdeményezésekkel.

Az éjjeli kútbezárások sem hoznak nagyobb költségcsökkenést az üzemeltetők számára, mivel az eddigieknél jóval több őrzés-védelmi feladattal kell megbirkózni.