Szerdai hírek szerint még az idén a parlament elé terjesztheti a KDNP azt a törvényjavaslatot, amely előírná, hogy havonta két szabad vasárnapot kell biztosítani a kereskedelmi dolgozók számára, és a hét utolsó napján nyolc órában korlátozzák a munkavégzést.
Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője a Magyar Nemzetnek adott interjújában elmondta, nem egy üzlet zárva- vagy nyitva tartásáról van szó, hanem a kiszolgáltatott helyzetben lévő munkavállalók körülményeinek a javításáról.
Mint fogalmazott, a Fidesz ezt az elképzelést úgy bővítené ki, hogy amikor szabad vasárnap van, akkor legyen szabad szombat is az érintett kereskedelmi dolgozóknak, ahogy másoknak is.
Nem az a fő kérdés, hogy vasárnap vagy szombat, hanem az, hogy a kereskedelemben dolgozók is kapják meg azt a hétvégét, amit mindenki megkap. Tudom, hogy egy ilyen intézkedés nem fogja jókedvre deríteni a multinacionális cégek képviselőit, de most olyan időket élünk, amikor a bér emelkedésével a munkaerő-toborzás is megtörténik – tette hozzá.
Megjegyezte, a nagy láncok olyan nyereséget tudnak elkönyvelni, amellyel lehet béreket emelni vagy létszámot növelni úgy, hogy a szombati és vasárnapi nyitva tartás ne jelentsen problémát.
A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség támogatja a korlátozást
A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség közleményben tudatta, hogy támogatja a vasárnapi munkavégzés korlátozását A közlemény szerint az egész országban súlyos munkaerőhiány tapasztalható, amely a kereskedelemben fokozottan érzékelhető, és amely negatívan érinti a szektorban működő valamennyi vállalkozást.
Hozzátették, a munkaadók és a munkavállalók érdekében feltétlenül szükség van a vasárnapi munkavégzés korlátozására.A szervezet ezért egyetért azzal is, hogy a vasárnapi munkavégzésre vonatkozó szabályozást feltétlenül meg kell változtatni. Fontosnak tartják, hogy az új szabályozás bevezesse és kötelezővé tegye minden kereskedelmi egység számára a vasárnapi egyműszakos munkarendet, ezzel lehetővé téve azt, hogy kereskedelmi egységenként egy műszakban történjen a munkavégzés, maximálisan 8 órás időtartamban.
A közlemény szerint ezáltal a kereskedelmi dolgozókat a hétvégéken kevesebb munkavégzésre lehetne kötelezni, és így több időt tölthetnének családjukkal és pihenéssel.

