Becsült olvasási idő: 2 perc
A Vodafone megosztja a terheket

Az új adót a cég már nem tudja egymaga vállalni, megosztja az előfizetőkkel, de a díjemelés kisebb lesz, mint a kivetett teher.

Megosztja az új telefonadó terhét az előfizetőkkel a Vodafone Magyarország, július 1-jétől tarifamódosítást hajt végre, a változásokat csütörtökön az általános szerződési feltételekben is közzétette. A tarifaváltozás nem érinti a bónuszperceket, valamint az egymás közötti ingyenes beszélgetéseket, illetve a speciális Vodafone-díjcsomagok által kínált egyéb ingyenes kedvezményeket sem – közölte a társaság. Az emelés az előfizetéses ügyfeleknél havonta fix összegben jelentkezik, de egyetlen esetben sem haladja meg a fizetendő adó maximumát.

vodaA feltöltőkártyás ügyfelek esetében a tarifamódosítás percenkénti és SMS-enkénti mértéke is kevesebb a törvényben meghatározott nettó 2 forintnál. A cég nem hárítja át teljes mértékben ügyfeleire az új adót, megőrzi díjcsomagjainak átláthatóságát és egyszerűségét, és megtartja a piacon a Vodafone által kínált kedvezményeket is. Ahol lehetséges, a vállalat egyszerűen megemeli a havi díjat egy fix összeggel, hogy legalább részben kompenzálja a fizetendő magasabb adót. A feltöltőkártyás ügyfeleknél ez az elv nem alkalmazható, mivel nem fizetnek havi díjat. Esetükben a Vodafone emel a perc- és SMS-díjakon. A konkrét összegek mindkét esetben a törvény által meghatározott adómérték alatt maradnak.

A Vodafone a telefonadó maximumára vonatkozó, a parlament által megszavazott 6 hónapos átmeneti, december 31-éig tartó enyhítő javaslatot július 1-jétől az ügyfelei számára is elérhetővé teszi.

A lakossági előfizetői tarifáknál sávos lesz a havidíj-változás, azaz arányosan a díjcsomagokban foglalt percek mennyiségét veszi alapul, vagyis a csomagokban foglalt percek mennyiségétől függően emelkedik. A kisvállalati ügyfelek esetében SIM-kártyánként fix kiegészítő havi előfizetési díjat vezetnek be. A feltöltőkártyás ügyfelek esetében, annak speciális, előre fizetett jellege és jellemzően havidíj-mentessége miatt az előbbiektől eltérő megoldásra kényszerül a mobilszolgáltató, és magasabb percdíjakat vezet be. Igaz, az emelés mértéke nem éri el a nettó 2 forintot, és nem vonatkozik a jutalompercekre és jutalom SMS-ekre.

8-10 milliárd forint pluszteher

A telefonadó a Vodafone-ra 8-10 milliárd forint pluszterhet ró éves szinten, ez pár milliárd forinttal meghaladja a válságadót – mondta a Vodafone Magyarország vezérigazgatója csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón. Diego Massidda hangsúlyozta: a telefonadó újabb súlyos teher, amelyet a társaság már nem tud egymaga vállalni, ezért megosztja az előfizetőkkel, az emelés azonban miden esetben kisebb lesz, mint a cégre kivetett adó.

A megosztásra azért is szükség van, mert a válságadóval ellentétben itt nem ideiglenes teherről van szó – tette hozzá. Az új adó megváltoztatja a társaság költségstruktúráját is, s részben ezért kényszerül mind a lakossági, mind az üzleti tarifáinak a módosítására. A megosztás másik okáról a vezérigazgató elmondta, céljuk az, hogy megtartsák az elmúlt években elért magas szolgáltatási színvonalat. Kifejtette, a tárgyalásokon a Vodafone egy átalánytípusú, fix adót javasolt a kormánynak, de azt nem fogadták el. Massidda elmondta azt is, hogy az elmúlt napokban már megkezdték az ügyfelek tájékoztatását a júliustól bekövetkező változásokról.

Beck György, a társaság elnöke elmondta, hogy az iparág számára a válságadó és a telefonadó éves szinten 100 milliárd forintos teher.