Becsült olvasási idő: 1 perc
„Az adózón múlik, lesz-e bírság”

"Augusztustól az adózó magatartásán múlik, hogy kap-e bírságot a NAV-tól az elmulasztott, vagy késedelmes, hibás online számlaadat-szolgáltatás miatt. Amennyiben minden tőle telhetőt megtett az adatszolgáltatás teljesítése érdekében, akár mentesülhet is a szankció alól" - írja közleményében a Nemzeti Adó - és Vámhivatal.

A 2018. július 1-jétől bevezetett online számlaadat-szolgáltatás kapcsán a Pénzügyminisztérium és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal július végéig biztosított szankciómentességet, ha az adózó regisztrált az Online Számla rendszerben és az adatszolgáltatást ugyan utólag, de legkésőbb a hónap végéig teljesítette a NAV felé.

„A szankciómentes időszak lejártával az adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztása, késedelmes, hiányos, hibás vagy valótlan adattartalmú teljesítése mulasztási bírságot vonhat maga után. A bírság felső határa magánszemély esetén 200 ezer forint, egyéb adózó esetén 500 ezer forint számlánként” – írják.

Ha a NAV a határidők lejártával továbbra sem látja online a számlák adatait, a következő lépésben a hivatal azt fogja vizsgálni, hogy az adózó megtett-e minden tőle telhetőt a felkészülés és az adatszolgáltatás teljesítése érdekében. Azaz például regisztrált-e az Online Számla rendszerben, megindította-e a szükséges fejlesztéseket és azok folyamatban vannak-e.

A NAV a mulasztás szankcionálásáról a körülmények mérlegelését követően dönt. A bírság egyenes arányban áll a hiányosággal/mulasztással, és a jogszabály arra is lehetőséget ad, hogy ha a hivatal úgy látja az adózó minden tőle telhetőt megtett: a NAV el is tekinthet a bírságtól.