Schäffer Dániel
Becsült olvasási idő: 2 perc
Az Aldi megveszi a „Kokárdás” márkát

Az ALDI Magyarország Élelmiszer Bt. bejelentette, hogy megvásárolja az Alföldi Tej Kft. márkáját, így hazai története során először szerez tulajdonjogot egy magyar brandben. A népszerű tejtermékeket csak az Aldi üzleteiben lehet kapni.

Az áruházlánc sikerének alapjai a kizárólag az Aldi üzletek polcain elérhető saját márkás termékek, amelyek a kínálat mintegy 80 százalékát teszik ki – jelentett be Bernhard Haider ügyvezető igazgató sajtótájékoztatón. Ezt bővítették most a specifikusan magyar fogyasztókra szabott Kokárdással.

Az ügyvezető igazgató pénteken Székesfehérváron sajtótájékoztatón elmondta, az Alföldivel 2015-ben kezdték el forgalmazni a kizárólag magyar termelőktől származó tejből a magyar fogyasztói igényekhez alakított termékeket. A márkanév alatt 12 terméket kínálnak, de szeretnék tovább bővíteni a kínálatot - tette hozzá. Szinte biztosan felveszik a Kokárdás kínálatába a trappista sajtokat és a Túró Rudit.

 

Kérdésre elmondta: olyan termékeket is forgalmazhatnak a márkanév alatt, amiket az Alföldi nem tud gyártani, de más gyártók képesek az elvárt színvonalat teljesíteni. A magas minőség, a magyar alapanyag és feldolgozás viszont nem változik.

 A brand, piros-fehér-zöld kokárdával szimbolizálja, hogy az 100%-ban magyar alapanyagot dolgoz fel, Magyarországon, magyar munkaerővel. A Kokárdást a továbbiakban kizárólag az Aldi forgalmazza. Elsőként a 1,5 százalékos UHT tej került be a diszkontlánc üzleteibe, ma már pedig 12 Kokárdás termék – például natúr és gyümölcsös joghurtok, vaj, tejföl, főzőtejszín, kancsós tej, túró is szerepel a választékban. A Kokárdás 2017-ben a fogyasztók visszajelzése alapján megkapta az Év Terméke Díjat.

 

Arra a kérdésünkre, hogy a diszkont folytatja-e a magyar márkák felvásárlását, Bernard Haider elmondta, hogy bár kiemelt stratégiai cél a kínálat bővítése magyar márkákkal, egyelőre nem látja ezt valószínűnek. „Persze, ha szükséges, akkor így fogunk eljárni" – tette hozzá.

Friss információként az ügyvezető közölte azt is, hogy a jövőben az Alfölditől vásárolják majd a biotejet, így az első kiskereskedelmi áruházlánc lesznek, ahol valamennyi kiszerelésű friss és UHT-tej, továbbá minden típusú trappista sajt magyar termék lesz. Az ár alacsony voltát pedig a diszkont-szisztéma fogja továbbra is garantálni.

Mélykuti Tibor, az Alföldi Tej ügyvezető igazgatója közölte, hogy tíz éve dolgoznak együtt az Aldival, s mára stratégiai partnerek lettek. A vételárra vonatkozó kérdésre azt felelték: az üzleti titok.

A Riska marad

Mélykuti Tibor beszélt arról is, hogy 2003-ban 23 taggal alakították meg termelői csoportjukat, s 2004-2005-ben elindították a feldolgozást a fehérvári tejüzem megvásárlásával. Azóta tízmilliárd forintot költöttek az üzem fejlesztésére.

Az Élelmiszernek arra a kérdésére, miszerint hogy alakul a további sorsa az Alföldi népszerű márkájának, a Riskának, Mélykuti Tibor azt válaszolta, hogy cégük semmiképpen nem szeretné azt értékesíteni, sokkal inkább annak továbbfejlesztésében gondolkodnak.

Az Alföldi 2015-ben megvásárolta a debreceni tejüzemet, ahol idén és jövőre több mint 12 milliárd forintból sajtgyártó és porítóüzemet építenek. Az ügyvezető elmondta: ha az üzemet befejezik, akkor akár elsők is lehetnek a tejfeldolgozók között a magyar piacon tekintetbe véve az évi 15-20 százalékos növekedési ütemet is. 2017-ben az árbevétel elérte az 53 Mrd Ft-ot, a két gyárban a munkavállalói létszám pedig a 630 főt. 2018-ra több mint 100 magyar tejtermelő gazda csatlakozott az Alföldi Tej Kft sikeres modelljéhez.