Becsült olvasási idő: 2 perc
Az együttműködés a sikeres válságkezelés kulcsa

A világjárvány és a Magyarország közelében folyó háború árnyékában az együttműködés fontosságát emelték ki a 22. alkalommal megrendezett Vállalkozók Napja rendezvény felszólalói, Eppel János VOSZ-elnök és Varga Mihály pénzügyminiszter. A rendezvényen hetvenöt vállalkozó vehetett át díjat kiemelkedő munkája elismeréseképpen.

Rendhagyó időben és rendhagyó módon kerül megrendezésre a XXII. Vállalkozók Napja rendezvénye, amely alkalmat ad arra, hogy köszöntsék a magyarországi vállalkozókat és kitüntessék a legkiválóbbakat a kiválók között – emelte ki a Müpában megrendezett eseményen Eppel János, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnöke.



Az októberben lezajlott tisztújítás után az elnök az elmúlt öt évet értékelve úgy fogalmazott: rendkívüli időszakon van túl a szervezet. 2016-2017 az intenzív szakmai munkáról szólt, amelynek során a kormánnyal, az MKIK-val, az MGYOSZ-szal és a szakszervezetekkel együttműködve tudtak elérni olyan eredményeket, amelyekre büszkék lehetnek, annál is inkább, mivel szakértői munkájuk, a képviselt vállalkozók kérései, javaslatai is bekerültek ezekbe. A 2018-as események között Eppel János a VOSZ-t húsz éven át formáló Demján Sándor haláláról emlékezett meg, kiemelve: az üzletember küldetését, az általa képviselt értékeket ma is meghatározónak tartják. Az újabb csapást a 2020-as év hozta el – folytatta, utalva a világjárványra, amely – mint fogalmazott – olyan kihívásokat állított az egész világ elé, amelyekre nem volt kész recept és megoldás, de komoly összefogással, együttműködéssel, intenzív párbeszéddel sikerült nem csak a munkahelyek megőrzése, de még több álláshely megteremtése.

A jövőről szólva Eppel János hangsúlyozta: jelenleg a stratégia kialakítása folyik, a május végére véglegesítendő program kulcselemei az érdekvédelem erősítése, a vállalkozók bevonásának segítése, illetve a vállalkozásfejlesztési tevékenység kiterjesztése. „Ehhez rendelkezünk forrásokkal, tudással, amit érdemes felhasználni, ennek kereteit szeretnénk kialakítani a megyei szervezetekre alapozva” – mondta el az elnök.

Varga Mihály felszólalásában visszatekintett az elmúlt évek válsághelyzetére arról beszélt: örül annak, hogy a vállalkozások többsége rugalmasan tudott alkalmazkodni a válságtól terhelt körülményekhez, és ezt az időszakot nem csak túlélésre, de versenyképességük növelésére tudták felhasználni. Azt, hogy a magyar gazdaság az EU-ban kiemelkedő módon 7,1 százalékos tavalyi növekedésnek köszönhetően már 2019-es szintje felett áll, annak tudta be, hogy a 2010-es kormányváltást követő gazdaságpolitikai fordulat megalapozott egy olyan teljesítményt, amelynek köszönhetően a 2008 utáni, alapvetően megszorításra alapuló válságkezelés helyett saját erőforrásait mobilizálva volt képes a kilábalásra az ország. A tárcavezető jövővel kapcsolatban óvatos optimizmusának adott hangot, 5 százalék körüli növekedést prognosztizálva. Hozzátette azonban: a háború nagyban befolyásolja a kilátásokat, de a kormány azon dolgozik, hogy annak következményeitől minél hatékonyabban tudják megvédeni a gazdaság szereplőit. Ehhez fontosnak tartotta a vállalkozókkal való együttműködést: „együtt meg tudjuk sokszorozni az erőnket, együtt sokkal eredményesebbek tudunk lenni” - fogalmazott.

Az eseményeken a hagyományoknak megfelelően díjazták a kiemelkedő teljesítményeket elérő vállalkozókat. A Magyar Gazdaságért Díjat nyolcan vehették át Varga Mihálytól és Eppel Jánostól, Az Év Vállalkozója Díjat 66 vállalkozó és Kiemelkedő Társadalmi Szerepvállalásért Díjat 1 fő kapott, köztük két határon túli vállalkozó.