hero
Király Bernadett
Becsült olvasási idő: 3 perc
„Az eladótérben valódi hozzáadott értéket teremtünk, közben 10 ezer munkaórát takarítunk meg”
Hamarosan Budaörsön is eltűnnek a pénztárosok a Decathlon üzleteiből, 2023 végére pedig minden üzletükben megjelenik az önkiszolgáló kassza.  Herczeg Lilla vállalati kommunikációs igazgatóval beszélgettünk, aki azt is elárulta, dolgoznak az applikációban történő fizetésen, amellyel teljesen kikerülhető a kasszazóna, illetve a hatvani raktár további robotizálásán.

Milyen digitális innovációk valósultak meg eddig a Decathlon áruházaiban és raktáraiban?

Herczeg Lilla: Az egyik legnagyobb fejlesztésünk évekkel ezelőtt az RFID címkék alkalmazása volt. Ezek a címkék egyedi kóddal rendelkeznek, ezáltal könnyítik a leltározást, de most az önkiszolgáló kasszáknál is nagyon hasznosnak bizonyulnak, hiszen nem kell a vonalkódokat egyesével leolvasni, a rendszer automatikusan felismeri a termékek címkéjét. Egy ekkora cégnél elengedhetetlen, hogy a digitalizáció eszközeivel segítsük a munkatársaink mindennapjait is, így már 

mindenki egy mobilapplikációval dolgozik, ahol elérhetőek adott termékről a készletinformációk ugyanúgy, mint a gazdasági eredmények.

 Vásárlóink a webshop mellett áruházi terminálokon is leadhatják online rendeléseiket.

Herczeg Lilla, a Decathlon vállalati kommunikációs igazgatója (Forrás: Decathlon)

A raktárunk egy része robotizált, ami azt jelenti, hogy a picking folyamatokat az egyik csarnokban robotok végzik, a GEEK+ rb, illetve van egy speciális csomagoló gépünk is az úgynevezett amorf alakú csomagokhoz. A hatvani raktár a következő években jelentős átalakuláson megy majd keresztül, a bővítés mellett további nagyszabású robotizációt tervezünk a Geek+ megoldásaival.

Hol vezették be először az önkiszolgáló kasszákat?

Herczeg Lilla: Az önkiszolgáló kasszákat 2020-ban a Nyugati téri áruházban kezdtük tesztelni, majd a kezdeti hibák kijavítása után, folyamatosan zajlanak a telepítések, így jelenleg 20 áruházunkban érhető el ez a megoldás. A magyar projekt egyedisége, hogy helyi partnerrel, a Laurel-lel dolgoztunk a kezdetektől, így az önkiszolgáló kasszák fejlesztése is a velük való kooperáció eredménye.

Hány olyan üzlet van Magyarországon, ahol kizárólag önkiszolgáló kasszáknál lehet fizetni? Mennyire nyitottak a vásárlók erre a megoldásra?

Herczeg Lilla: Jelenleg Tatabánya az egyetlen áruház, ahol csak ez a megoldás létezik, a következő időszakban Budaörs is csatlakozik majd ehhez a teszthez. A visszajelzések döntő többsége pozitív, van, ahol az okozott fennakadást, hogy csak bankkártyát fogad el a rendszer, de a legújabb fejlesztéseknek köszönhetően már készpénzzel is lehet fizetni. Természetesen akadtak szkeptikus hangok is, akik a munkaerő spórolását látták bele, a mi célunk azonban egészen más volt.

Milyen volt ezen kasszák fogadtatása vásárlói/munkavállalói oldalról?

Herczeg Lilla: A munkatársaink pozitívan álltak a változáshoz, a bevezetés során továbbra is szükséges, hogy egy kolléga a kasszazónában segítse a vásárlókat. Filozófiánk szerint valódi hozzáadott értéket az eladótérben tudunk teremteni, ahol munkatársaink tanácsadókként tudják segíteni a vásárlást. Ez egy jóval direktebb interakció a vásárlóval, akivel így nem csak távozás előtt, a kasszában találkoznak, hanem beszélgetésbe tudnak elegyedni velük, sokat tanulhatunk tőlük és róluk, ami szintén segíti a munkánkat. A tervek szerint éves szinten 10 ezer munkaórát tudnánk megspórolni egy-egy áruházban az önkiszolgáló kasszákkal.

Robotok a Decathlon hatvani raktárában (Forrás: Decathlon)

Mi a következő lépés a digitális fejlesztésben?

Herczeg Lilla: Amennyiben a tesztek és a visszajelzések kedvezően alakulnak, 2023 év végére a 24 áruház többségében vagy akár az összesben az önkiszolgáló kassza lehet az egyetlen alternatíva. Terveink között szerepel egy, az anyavállalattól származó applikáció bevezetése is, mellyel vásárlóink a kasszazónát teljesen kikerülve fizethetnének majd. 2023. elejétől pedig hűségprogramunk is megújul.

Korábbi sajtómegjelenésekben arról beszéltek, a magyar piac egyharmadát fedi le a Decathlon (a Hervis, az Intersport és a Sports Direct követik), és hogy 2016/2017-ben például 3,5%-ról 5%-ra nőtt az online értékesítés részaránya. Hogyan változtak ezek a számok azóta?

Herczeg Lilla: Az előnyünket sikerült továbbra is megtartani, az online értékesítés pedig a COVID ideje alatt 20% fölé ment. Ez óriási ugrás volt, ami rengeteg kihívás elé állított minket, főleg amikor az áruházak bezárása miatt ez volt az egyetlen értékesítési csatornánk. Mi nem erre voltunk „berendezkedve” a webshop gyakorlatilag a 25. áruházunk volt. A COVID azonban felgyorsította folyamatokat nálunk is, így a kezdeti nehézségeken felülemelkedve, el tudtuk indítani a drive-in szolgáltatásunkat, illetve az 1 órás click&collect-et. Mindkét megoldással az előzetesen leadott online rendelések átvételét könnyítjük: az első esetben az áruházaink parkolóiban a kijelölt helyeken tudják átvenni a rendeléseket, utóbbival pedig az áruházi készletek függvényében akár 1 órán belül átvehetővé válik a rendelés.  
Idén az első félévben 12% körül mozgott az online értékesítés aránya, ami a COVID előtti évekhez képest még mindig a duplája a korábbi számoknak.