Becsült olvasási idő: 1 perc
Az embargó közvetlen hatása nem jelentős

Az oroszországi embargók közvetlen hatása nem jelentős, a közvetett azonban lehet az - véli a szakember, aki szerint a keletkezett piaci résre sokan ráugrottak, még az orosz cégek is azt remélik, hogy megerősödnek a belpiacon. "Bízni lehet" abban, hogy az orosz válaszlépések ellátási zavarokhoz vezetnek, és feloldják az embargókat, de elképzelhető, hogy azok kitartanak a tervezett időtartamig, egy évig.

A magyar export 10 százalékát teszik ki az agrár- és élelmiszeripari termékek, az agrárexporton belül pedig kevesebb mint 5 százalék irányul Oroszország felé – jelentette ki Rózsa Viktor, orosz külpiaci szakértő a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a magasabb feldolgozottságú termékek továbbra is szállíthatók Oroszországba korlátozás nélkül. Úgy vélte: az oroszországi embargók közvetlen hatása nem jelentős, a közvetett hatás azonban „tud jelentős lenni”. Mint mondta, azokról a termékekről van szó, melyeket nem Oroszországba exportáltunk, hanem valamely uniós tagállamba, vagy harmadik országba, s feldolgozás után kerültek az orosz piacra.

A keletkezett piaci résre sok ország sok gyártója ugrott rá, sőt, az orosz gyártók is kapacitást növelnek, fejlesztenek, próbálnak a belpiacon megerősödni. Látni kell ugyanakkor azt is, hogy nehezen pótolhatók a több évtizedes gazdasági kapcsolatok valamely új, akár más kontinensről érkező kereskedővel – emelte ki.

Arra számítanak, hogy a mostani orosz válaszlépések okozhatnak zavart az ellátásban, ezért felül fogják vizsgálni azokat. Fel kell azonban készülni arra is, hogy egy évig kitartanak az embargók – hangoztatta a szakember, aki szerint ezen idő alatt a magyar vállalkozások kapacitásbővítéssel, fejlesztéssel fel tudnak készülni arra, hogy újra belépjenek az orosz piacra.