Becsült olvasási idő: 1 perc
Bakizott az AKI

Kissé emelkedik az üsző- és tehénvágások száma, az idén augusztusig 7,6 százalékkal több tehenet és 11,1 százalékkal több üszőt vágtak le Magyarországon, mint egy évvel korábban - közölte a Földművelésügyi Minisztérium az MTI-vel.

A tárca ezzel reagált a Magyar Idők című napilap hétfői számában megjelent adatokra, amelyek szerint 90 százalékkal nőtt a levágott üszők száma, ami a minisztérium szerint abból ered, hogy az Agrárgazdasági Kutatóintézet téves adatot közölt a lappal az egyik vágóhíd hibás közlése miatt.

A tárca szerint a vágások száma azért emelkedett, mert az élő és vágott szarvasmarha áfa-kulcsa 2015. január 1-jétől 5 százalékra csökkent.

Ugyanakkor hangsúlyozták: a vágások számának növekedése nem feltétlenül jelenti a tejelő állomány csökkenését. Ennek ellent mond szerintük az is, hogy Magyarországon a leszállított nyerstej mennyisége 2015 első 7 hónapjában 6,4 százalékkal nőtt, amely Írország mögött a 2. legnagyobb emelkedés az Európai Unióban.

A közlemény szerint az agrártámogatási rendszer egyik fő kedvezményezettje a tejtermelő ágazat, az Európában kiemelten magas támogatási szint komoly segítséget jelent az európai tejpiaci válság túlélésében a gazdálkodóknak.