Becsült olvasási idő: 1 perc
Börtönbe vodkázták magukat

Öt brit férfit már szabadságvesztésre ítéltek, hatodik társuk ügyében a napokban dönt a bíróság. Hamis vodkagyárat működtettek Leicestershire-ben.

hamisA hat férfi mesterkedéseire egy bejelentés és engedélyek nélkül működő, tűzveszélyes üzemben derült fény, amikor az Adó- és Vámhivatal rajtaütést tartott, még 2009 szeptemberében. Az akció során kilencezer üveg hamis vodkát foglaltak le. A bűnözők a Glen’s márkanevet használták jogosulatlanul.


A bírósági tárgyaláson kiderült, hogy szinte semmilyen tűzbiztonsági óvintézkedést sem hoztak a gyárban. A párolgó alkoholgőz bármikor berobbanhatott volna, ha rossz pillanatban gyújtanak lámpát vagy nyílt lángot használnak.

Simon De Kayne, az Adó- ás Vámhatóság bűnügyi nyomozó részlegének igazgatóhelyettese elmondta, jelentős kapacitású gyártó és palackozó üzemet sikerült bezárniuk, amely az egész országba juttatott a hamis Glen’s vodkából. Ennek ellenére semmilyen óvintézkedést nem tettek saját maguk vagy a környéken dolgozók biztonsága érdekében. Azt is elárulta, hogy a költségvetést mintegy másfél millió angol fontnyi kár érte – számolt be a Packaging Digest.

Az ügyben ítélkező bíró öt jelentős problémára emlékeztetett. Az adófizetők megkárosítása és a fogyasztók megtévesztése és veszélyeztetése mellett – mesterséges fehérítőanyagot is adagoltak a vodkához – a márka tulajdonosát is veszteség érte, és a munkaerő biztonságát is kockára tették a hamisítók.

A lefoglalt üvegek jó minőségű, hamis címkékkel, eredetigazoló pecsétekkel és kupakokkal voltak ellátva, azonban tartalmukban a szokásosnál magasabb metanol-szintet mértek. Az öt, eddig elítélt elkövető összesen 17 év és tíz hónap börtönbüntetést kapott.