Becsült olvasási idő: 2 perc
Borús évet jósol a VOSZ

Nincs ok derűs jövőképre a gazdaság és a foglalkoztatottság 2013-as lehetőségei kapcsán –  véli a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége.

Nem optimista a vállalkozások 2013-as lehetőségeit illetően Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. Az érdekképviselet munkatársa szerint az elmúlt év szomorú tapasztalatokkal szolgált, így a gazdasági teljesítmény csökkent, a beruházási index soha nem látott mértékben esett vissza, a GDP-hez mért 15 százalékos aránya mélypontnak számít, ami az elhasználódott eszközök pótlására sem elegendő. A harmadik tény, ami nem a VOSZ főtitkárát nem tölti el optimizmussal, hogy a pénzintézetek hitelezési képessége és készsége nagyon meggyengült. Dávid Ferenc hozzátette, nem látja azokat a növekedési forrásokat, a gazdaságot felemelő intézkedéseket, amelyek következtében „valami nagyon derűsen tekinthetnénk az új évre”.

pénzA szervezet munkatársa hangsúlyozta, nagyon fontosnak tartja a nemzetgazdaság szempontjából a költségvetési hiány és az államadósság csökkentésére tett erőfeszítéseket. Probléma azonban, hogy a múlt ősszel megismert Matolcsy-csomagok mindent, a 2013-as és 2014-es évet is alárendelték az államháztartási deficit lefaragásának, illetve tartásának. Ez a cél fontos, de nem lehet kizárólagos – tette hozzá. Dávid Ferenc ugyanakkor megjegyezte, voltak olyan intézkedések, amelyekkel a VOSZ egyetértett, így az új munka törvénykönyve elfogadásával.

A főtitkár beszélt a megemelt minimálbér kifizetéséhez adott állami támogatásról is, amely a különösen nehéz helyzetben lévő tizenegy ágazat számára jár, többek közt a kereskedelem, a vendéglátás, az élelmiszergyártás és a ruházati termékek előállítása esetében. Úgy fogalmazott, a VOSZ reményei szerint a fél évre adott mankó megszűnését követően a kormánnyal közös értékelés során arra a pozitív eredményre jutnak majd, hogy az érintett területek már ki tudják gazdálkodni a plusz költséget. Ha nem ez lesz a helyzet, akkor „nagyon hirtelen” el kell kezdeni azon gondolkodni, hogy további támogatás szükséges, illetve egyéb megoldást kell találni a problémára. A fél évig járó támogatásra nagyjából 10 milliárdos keretet biztosít az állam, ami 260 ezer ember minimálbérének és járulékának növekedésére ad fedezetet. Dávid Ferenc megjegyezte, a VOSZ nem szeretné, ha a minimálbér-emelés miatt egyetlen munkahely is megszűnne.

Az érdekképviseleti szervezet főtitkára a 180 percben megerősítette, a VOSZ szerint a magyar gazdaság teljesítménye nem támasztja alá a minimálbér 5,4 százalékos, illetve a szakképzettek garantált bérminimumának 5,6 százalékos emelését 2013-ban, de a szociális indokok miatt a munkaadók mégis vállalták ezt a kompromisszumot.

Miközben a magyar gazdaság egy helyben topog, alulfinanszírozott, nincsenek beruházások, és nem is látszik, miből lehetnek majd új munkahelyek, a minimálbér-emelés 640-650 ezer embert érint, akiknek a sorsáért a magyar munkaadók felelősek.

Az érintett munkavállalói réteg ugyanis az elmúlt évek legnagyobb vesztesei, csökkent a reálkeresetük, amit ha a létminimummal vetünk össze, akkor különösen nehéz ahelyzetük. Ezeket a szempontokat mérlegelve véli úgy a VOSZ, hogy az emelés, ha gazdaságilag nem is, de szociálisan indokolt volt – mondta Dávid Ferenc.

A rezsicsökkentés kapcsán a főtitkár hangsúlyozta, az intézkedés akkor lett volna igazán szimpatikus, ha az kiterjed a kis- és középvállalkozásokra is. Esetükben ugyanis várhatóan emelkedni fognak az eddig is magas energiaköltségek – tette hozzá a 180 percben a VOSZ főtitkára.