Becsült olvasási idő: 1 perc
Brutálisan büntet a NAV

Az adóhatóság új gyakorlata szerint a valótlan gazdasági események, illetve az ezekről kiállított számlák megállapításakor egyre gyakrabban az általánosnak tekinthető 50 százalék helyett 200 százalékos adóbírságot szab ki a NAV, írja az RSM TDM Blogon Dr. Fekete Zoltán Titusz, adómenedzser.

Erre akkor van lehetőség, ha az adóhiány a bevétel eltitkolásával, a bizonylatok, könyvek, nyilvántartások meghamisításával, megsemmisítésével függ össze. Ez azonban nem új szabály, hiszen csak a kiszabható bírság felső határa változott 2012. január 1-től 200 százalékra. Az azonban kétségtelen, hogy az adóhatóság megfigyelhetően sokkal gyakrabban él ezzel a törvény adta lehetőséggel.

Az adóhatóság megváltozott hozzáállásának oka egy másik, szintén 2012. januártól hatályos rendelkezésben keresendő, írja a szerző. Az eljárási szabályok ugyanis kiegészültek egy új előírással. Eszerint az állami adó- és vámhatóság a NAV nyomozóhatóságát tájékoztatja az adótitokról a bűncselekmények megelőzése, az adott bűncselekmény felderítése, illetve nyomozása során a bűnüldözési feladatok teljesítése érdekében, valamint a büntető eljárás megindítása, vagy lefolytatása céljából. Azaz nem csak az adóellenőrzési eljárásokhoz kapcsolódó büntetőfeljelentések megtételével jelezheti az adóhatóság a bűncselekmény elkövetésének gyanúját.

A teljes írást olvassa el a bejegyzésben >>>