Becsült olvasási idő: 1 perc
Csődben a német gazdák

Legkevesebb hárommilliárd euró (966 milliárd forint) kár érte a német mezőgazdasági termelőket az utóbbi hónapok csapadékszegény időjárása miatt a betakarítás után készített első becslések szerint - írták hétfőn német lapok.

A szövetségi mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztériumhoz a 16 tartomány közül nyolcból érkeztek meg az aszálykárokról készített első összesítések.

A legsúlyosabb helyzetről az alsó-szászországi tartományi kormány számolt be Berlinnek, adatai szerint a helyi gazdák 980 millió euró kárt szenvedtek el. A második helyen Mecklenburg-Elő-Pomeránia áll 531 millió euróval, a harmadik Schleswig-Holstein 422 millióval.

Németországot hónapok óta aszály súlytja. Fotó:123rf.com


A rendkívüli időjárás miatt bajba kerülő gazdák támogatása elsősorban a tartományi kormányok feladata. A szövetségi kormány akkor segíthet, ha országos méretű a baj.

A kormány a szerdai ülésen foglalkozik az üggyel.
A legtöbb érintett tartományban már elindították az első kárenyhítő programokat, Bajorországban például gazdaságonként 50 ezer euró vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a rászorulók.


A mezőgazdasági termelők országos szövetsége (DBV) szerint a szövetségi kormánynak is lépnie kell, legkevesebb egymilliárd eurót kell mozgósítania a csődök elkerüléséhez.


Németország több régióját hónapok óta sújtja aszály, Berlinben és főváros körül elterülő Brandenburg tartományban például április óta nem hullott számottevő csapadék.