hero
Király Bernadett
Becsült olvasási idő: 2 perc
Cukorpiac: az EU behozatalra szorul, a termőterület északra húzódik
A világkereskedelmi intervenció eredményeképpen Magyarországon egy működő cukorgyár van.

A Magyar Édességgyártók Szövetsége szakmai beszélgetésén a hazai cukorpiachelyzete is téma volt. Intődy Gábor, a Magyar Édességgyártók Szövetségének főtitkára a múltat felidézve elmondta, hogy a WTO (World Trade Organization) intervenciójának eredményeként 2006-2017 között folyamatosan csökkentek az Európai Unión belüli cukorrépa-termőterületek és zártak be a gyárak. Magyarországon már csak a kaposvári üzem működik és hasonló a helyzet a többi országban is. Mindez oda vezetett, hogy az EU cukorimportőr lett, ez azonban a jelenlegi gazdasági helyzetben több szempontból is aggályos. Az európai cukortermelés szintje továbbra is csökken – jelezte Intődy Gábor.

Intődy Gábor (Fotó: Müller Edit)

A répaültetvények száma kevesebb és a hozamuk is csökken, miközben a klímaváltozás hatására a termőterület északabbra húzódott: a bogyós gyümölcsökhöz hasonlóan most valahol Közép-Lengyelországban van az ideális éghajlat a cukorrépa számára, de ha a légkör tovább melegszik, ez is kitolódhat a sarkkör irányába. A cukorrépát ugyan helyettesítheti a kukorica, de ennek is csökken a hozama és növénybetegségek fenyegetik.

Az Európai Unióban évente 16,5 millió tonna cukrot fogyasztunk, ennek azonban a nagy része, 70%-a üzleti felhasználója az alapanyagnak. A 15 ezer, cukrot is felhasználó vállalkozás 99%-a kis- és középvállalkozás. 

A főtitkár a behozatallal kapcsolatban azt is elmondta: a kvóták szűkösek, a vámok pedig magasak. Ráadásul a behozatali kvóta 80%-a nyers nádcukor. „Ezzel korábban nem volt gond, mert a cukornádat jellemzően az Egyesült Királyságban dolgozzák fel, de a Brexit miatt ez kiesett.”


Cukorhiány várható

A cukorszállítók már most korlátozzák a szerződések hosszát és a jövő évi mennyiségeket, ők ugyanis még emlékeznek a 2011-es hiányra. Az akkori rendkívüli intézkedések a kvóták megnyitását jelentették. „Jelenleg az európai készletek alacsonyabb szinten állnak, mint 2011-ben” – mondta Intődy Gábor, hozzátéve, hogy Lengyelországban és Olaszországban várhatóan cukorhiány alakul majd ki. Ezért is sürgetik a cukorgyártók és az édesipari szövetségek a kvóták megnyitását, ha ugyanis ezek megmaradnak, csökkenni fog az európai cukor versenyképessége, hosszú távon pedig a feldolgozott-élelmiszer export is csökkenni fog.