hero
Schäffer Dániel
Becsült olvasási idő: 2 perc
Leépíti tejipari üzletágát az einstandolt Danone Russia

Az orosz állam lefoglalta a Danone orosz leányvállalatát; a cég csak a csecsemőtápszer üzletágát tartja meg és magyarázatot követel.   

A francia Danone közölte, hogy dekonszolidálja az alapvető tej- és növényalapú (EDP) oroszországi üzletágát, ami nagyjából 200 millió eurós készpénzes értékvesztést és körülbelül 500 millió eurós nem készpénzes deviza átváltási különbözetet eredményez.

A cég ezt azután jelentette be, hogy az orosz állam júliusban átvette az irányítást a Danone orosz leányvállalata felett. A Vlagyimir Putyin elnök által aláírt rendelet értelmében a Danone Russia külföldi tulajdonú érdekeltségeit, valamint a Carlsberg sörgyártó cég egy helyi sörfőzdében lévő egységét a Rosimushchestvo állami ingatlanügynökség „ideiglenes irányítása” alá helyezték.

A Danone azt írta közleményében, hogy továbbra is vizsgálja, hogyan védheti meg vagyonát és részvényesi jogait, valamint levélben kérnek magyarázatot a Kremltől. A cég felvette a kapcsolatot a francia hatóságokkal, köztük Emmanuel Macron elnök hivatalával.

A lépés azért is keltett megütközést a vállalat vezetésében, mivel források szerint hetekre voltak attól, hogy megállapodjanak orosz leányvállalatának eladásáról, amely 13 gyárban 7500 alkalmazottat foglalkoztat.

Egy Danone-hoz közel álló forrás szerint a cég, akkor értesült az orosz állami einstandról, amikor az orosz elnökség bejelentette azt a médiának. A vállalat kommentrájai szerint a vezetés nagyon meglepődött, különösen amiatt, mert a francia cég "már szervezett folyamatot kezdeményezett az ország elhagyására".

Forrás: Adobe Stock

A maradók is menekülnek

Moszkva fellépése rávilágít az Oroszországban továbbra is működő fogyasztási cikkeket gyártó cégek sebezhetőségére, amelyek közül néhány bejelentette, hogy távozik. Oroszországban marad a Dove szappant gyártó Unilever; a Nestlé, valamint a British American Tobacco, amely igyekszik eladni egységét.

A Reckitt tavaly bejelentette, hogy megkezdte orosz üzletének tulajdonjogának átruházási folyamatát, amely sikeressége esetén az ország Ukrajna elleni inváziója után az első jelentős FMCG gyártó cég lesz.

forrás: Adobe Stock

 

Na most menjek. vagy maradjak?

A Nestlé, a BAT, a Reckitt és a Procter & Gamble nem kívánta kommentálni a hétfői hírt, míg az Unilever nem válaszolt a kommentárra.

Az Unilever februárban azt nyilatkozta, hogy fennáll annak a veszélye, hogy le kell állítania Oroszországban folytatott üzleti tevékenységét, és fel kell vállalnia a veszteséget, vagy le kell írnia az ottani eszközeit.

A Kellogg decemberben bejelentette, hogy feladja oroszországi üzletét egy helyi orosz cégnek, a Chernogolovkának. "A helyi önkormányzat hatósági engedélye megtörtént, orosz üzletünk eladása pedig lezárult" - mondta a Kellogg szóvivője a Reutersnek, hozzátéve, hogy az eladást már véglegesítették.

Ugyannakor az Activia joghurt, az Evian víz és az Aptamil tápszer gyártója is a vártnál nagyobb növekedésről számolt be féléves összehasonlításban, mivel az emelkedő költségek hatására árat emelt. A nettó árbevétel a beszámoló alapján 6,3%-kal, 14,17 milliárd euróra nőtt a pénzügyi év első felében. A legerősebben az európai (+6,5%), kínai (+9,6%) és latin-amerikai (+10,8%) divízió teljesített.