A francia Danone közölte, hogy dekonszolidálja az alapvető tej- és növényalapú (EDP) oroszországi üzletágát, ami nagyjából 200 millió eurós készpénzes értékvesztést és körülbelül 500 millió eurós nem készpénzes deviza átváltási különbözetet eredményez.
A cég ezt azután jelentette be, hogy az orosz állam júliusban átvette az irányítást a Danone orosz leányvállalata felett. A Vlagyimir Putyin elnök által aláírt rendelet értelmében a Danone Russia külföldi tulajdonú érdekeltségeit, valamint a Carlsberg sörgyártó cég egy helyi sörfőzdében lévő egységét a Rosimushchestvo állami ingatlanügynökség „ideiglenes irányítása” alá helyezték.
A Danone azt írta közleményében, hogy továbbra is vizsgálja, hogyan védheti meg vagyonát és részvényesi jogait, valamint levélben kérnek magyarázatot a Kremltől. A cég felvette a kapcsolatot a francia hatóságokkal, köztük Emmanuel Macron elnök hivatalával.
A lépés azért is keltett megütközést a vállalat vezetésében, mivel források szerint hetekre voltak attól, hogy megállapodjanak orosz leányvállalatának eladásáról, amely 13 gyárban 7500 alkalmazottat foglalkoztat.
Egy Danone-hoz közel álló forrás szerint a cég, akkor értesült az orosz állami einstandról, amikor az orosz elnökség bejelentette azt a médiának. A vállalat kommentrájai szerint a vezetés nagyon meglepődött, különösen amiatt, mert a francia cég "már szervezett folyamatot kezdeményezett az ország elhagyására".

A maradók is menekülnek
Moszkva fellépése rávilágít az Oroszországban továbbra is működő fogyasztási cikkeket gyártó cégek sebezhetőségére, amelyek közül néhány bejelentette, hogy távozik. Oroszországban marad a Dove szappant gyártó Unilever; a Nestlé, valamint a British American Tobacco, amely igyekszik eladni egységét.
A Reckitt tavaly bejelentette, hogy megkezdte orosz üzletének tulajdonjogának átruházási folyamatát, amely sikeressége esetén az ország Ukrajna elleni inváziója után az első jelentős FMCG gyártó cég lesz.

Na most menjek. vagy maradjak?
A Nestlé, a BAT, a Reckitt és a Procter & Gamble nem kívánta kommentálni a hétfői hírt, míg az Unilever nem válaszolt a kommentárra.
Az Unilever februárban azt nyilatkozta, hogy fennáll annak a veszélye, hogy le kell állítania Oroszországban folytatott üzleti tevékenységét, és fel kell vállalnia a veszteséget, vagy le kell írnia az ottani eszközeit.
A Kellogg decemberben bejelentette, hogy feladja oroszországi üzletét egy helyi orosz cégnek, a Chernogolovkának. "A helyi önkormányzat hatósági engedélye megtörtént, orosz üzletünk eladása pedig lezárult" - mondta a Kellogg szóvivője a Reutersnek, hozzátéve, hogy az eladást már véglegesítették.
Ugyannakor az Activia joghurt, az Evian víz és az Aptamil tápszer gyártója is a vártnál nagyobb növekedésről számolt be féléves összehasonlításban, mivel az emelkedő költségek hatására árat emelt. A nettó árbevétel a beszámoló alapján 6,3%-kal, 14,17 milliárd euróra nőtt a pénzügyi év első felében. A legerősebben az európai (+6,5%), kínai (+9,6%) és latin-amerikai (+10,8%) divízió teljesített.


