Az automatizációról és a változó fogyasztói magatartásról is beszélt Békefi László, a Coca-Cola HBC Magyarország ügyvezető igazgatója az Index.hu-nak adott interjújában.

Elmondta, hogy emelkedett a cukor, a koncentrátum, a szénsav és a kávé ára is, nőtt a csomagoláshoz használt alapanyagok beszerzési ára is, és ahogy mindenki tapasztalja, a felhasznált energia, valamint a szállítmányozási költségek is emelkedtek az üzemanyagok drágulása miatt. A cég rezsiköltségei is megugrottak, nagyjából kétszer annyit fizetnek most, mint egy évvel korábban. Lényegében napról napra változnak az energiahordozók árai, főként a földgázé. “Ezért többfajta forgatókönyvvel is készülünk a következő évre, de szerződéseink időtartamát igyekszünk az ár és kiszámíthatóság függvényében optimalizálni” -tette hozzá.
Kétszeresére nőtt a kávébab ára
Békefi László beszélt arról is, a piaci adatok alapján látszik, hogy a szénsavas üdítők nagyjából 26 százalékkal kerülnek többe, mint egy éve. “A portfóliónkban a kávé az a termék, amelyet talán a leginkább sújt a drágulás. A kávéra számos tényező van hatással, ezek közül a legjelentősebb, hogy a kávébab világpiaci ára egy év alatt megduplázódott, ami mögött a terméshozam visszaesése és a szállítási költségek növekedése áll. Emiatt a kávé beszerzési ára – szegmensenként eltérően – 30–70 százalékkal ugrott meg egy év alatt, a költségnövekedés egy része pedig a fogyasztói árakban is megmutatkozik”
Hozzátette, a prémium alkoholok piacán a forintárfolyam alakulása az áremelkedések elsődleges motorja, de itt is elmondható, hogy az erős, a maguk kategóriájában piacvezető márkáink kiemelkedően jól teljesítenek.
Pénzügyi eredményeikről szólva elmondta, 2021-ben 126,7 milliárd forint nettó árbevételt realizáltak, 2022-ben pedig tovább növelik forgalmukat és piaci részesedéseiket mennyiségben és értékben is. Az előző év első felében kiemelkedő volt az értékesítés a HoReCa-szektorban, jórészt a nagyon erős turizmusnak, kereskedelmi programjainknak és a fogyasztási kedvnek köszönhetően.
A változás azonban világosan látszik, elkezdődött és jelenleg is tart az átrendeződés. A fogyasztói kosárba a korábbiaknál gyakrabban kerülnek alacsonyabb árú, saját márkás, nagyobb kiszerelésű termékek, és a fogyasztók egyre inkább meggondolják, mire akarnak és tudnak költeni.
“Tapasztalataink szerint egyre inkább a kiskereskedelem nyer teret a fogyasztásban, a HoReCa-szektor szűkül. Jelenleg a vendéglátó vevőpartnereink hozzávetőlegesen 10 százaléka kényszerült bezárni ideiglenesen, vagy végleg”, tette hozzá Békefi László.


