Becsült olvasási idő: 1 perc
Düböröghet a bioélelmiszer ágazat

Az Európai Parlament mezőgazdasági bizottsága jóváhagyta a fogyasztók bioélelmiszerekbe vetett bizalmának növelését célzó új szabályokat, amelyek a remények szerint javítják az ágazat növekedési lehetőségeit is - közölte az uniós parlament sajtószolgálata.

Az ökológiai termelésre és a címkézésre vonatkozó új uniós jogszabály a fogyasztók bizalmának növelése érdekében szigorú ellenőrzéseket ír elő minden szereplőnél legalább évente.

A növényvédő szerek és gyomirtók használatával kapcsolatban leszögezi, ha egy nem engedélyezett szer, vagy műtrágya kimutatható az áruban, azt nem szabad biocímkével ellátni.

Ha a szennyeződés szándékos volt, vagy a termelő nem alkalmazta megfelelően a szükséges óvintézkedéseket, a termék elveszíti bioélelmiszer minősítését.

Fotó:123rf.com

Az organikus élelmiszerek termelésének növelése érdekében az új jogszabály adatbázis létrehozását tűzte ki a biovetőmagokat és bio állati eredetű termékeket előállító gazdaságokról, kielégítve a termelők igényeit. A szabályozás továbbra is megengedi a gazdaságok számára a hagyományos és a biotermelés egyidejű folytatását. A vegyesgazdaságok működése akkor megengedett, ha a két gazdálkodási tevékenység egyértelműen és ténylegesen elkülönül - szögezi le a jogszabály.

A képviselők véleménye szerint a kistermelők számára lehetővé kell tenni a csoportos címkézést, amely csökkentené az adminisztrációt és növelné a biogazdálkodás vonzerejét.