A 19. századi tételeket is tartalmazó gyűjteményért befolyó összeget borászati oktatási intézménybe fektetné a grúz állam.
A tbiliszi borpincében őrzött kollekcióban francia és grúz ritkaságok egyaránt megtalálhatók, olyan palackok is, amelyek a 19. század elejéről származnak. A grúz állam a gyűjteményt árverésre bocsátaná, a bevételből pedig egy borászati oktatási intézményt hozna létre.
Sztálin szenvedélyes borfogyasztó és gyűjtő volt, és kollekciójában Bordeaux leghíresebb birtokainak borai is helyet kaptak. Ezek közül több eredetileg III. Sándor orosz cár és fia, II. Miklós tulajdonában állt. A Romanov-család borait a bolsevikok az 1917-es orosz forradalom után lefoglalták, később pedig Sztálin gondozásába kerültek, aki saját kedvenc grúz boraival tovább bővítette a gyűjteményt.
A projekt támogatói szerint az árverés hozzájárulhat ahhoz, hogy Grúzia még hangsúlyosabban megjelenjen a nemzetközi borgyűjtők térképén. Az ország régóta a bor szülőhazájaként hivatkozik magára, hiszen régészeti bizonyítékok szerint több mint 8000 éve folyamatosan készítenek bort errefelé.
A gyűjteményt megtekintő texasi borgyűjtő, Victor Chen szerint a pince feltárása olyan érzés, „mintha Indiana Jones egy titkos barlangot nyitna ki: lehet, hogy semmit sem talál, de lehet, hogy valami egészen rendkívülit”. Hozzátette: „Kevés olyan történelmi pillanat maradt, amelyet még ma is átélhetünk, és ez talán egy ilyen volt.”
Képünk illusztráció (Forrás: Mickwellington / Wikimedia Commons / Tobacco)


