V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár az újonnan megnyíló pályázati lehetőségekről beszélt az újságíróknak.
„Az ország 99 százalékán befejeződött az aratás, még Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas és Nógrád megyében vannak aratásra váró területek. A búza minősége kiváló, a termésátlag hektáronként átlagosan 4,2 tonna” – mondta Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára a Sziget Fesztiválon tartott sajtóbeszélgetésen. Czerván György emlékeztetett: mintegy 4.500 hektáron használtak génmódosított vetőmagot, és további körülbelül 4-4.500 hektáros, úgynevezett puffer területet érint a szennyezés. Az államtitkár szerint 225 gazdát érint közvetlenül, míg a pufferzónát is figyelembe véve 2.500 termelőt érint a GMO-val szennyezett növények megsemmisítése.
Kártérítés is jár
"A kormány döntése értelmében a termelők egységesen, hektáronként 360 ezer forintos kártérítésben részesülnek, ha kitárcsázzák a növényeket. A gazdák szeptember 30-ig jelezhetik kárigényüket a kormányhivataloknál és december 10-ig hozzájuthatnak a kártérítési összeghez” – hangsúlyozta Czerván György. Az államtitkár hozzátette: augusztus 20. után indul a repcevetés, addig a VM igyekszik minden vetőmagot bevizsgáltatni a laboratóriumokban, hogy hasonló probléma ne fordulhasson elő. Czerván György elmondta azt is, hogy elkészült a 10 évre szóló sertéságazati stratégia, amelynek célja, hogy az időszak végére 6 millió sertés legyen hazánkban.

