Ahogy arról már többször is nyilatkoztak kormánytisztviselők, nem áll vissza a piaci rend az árstop kivezetése után sem: augusztus 1. és szeptember 30. között, két hónapon át minden árstopos termékkörből legalább két termékfajta termékeit a beszerzési árhoz képest - az új rendelkezés megemelte a kedvezmény mértékét - legalább tizenöt százalékkal alacsonyabb bruttó kiskereskedelmi áron kell árusítaniuk a kötelező akciózás körébe bevont üzleteknek.
Ugyanakkor pedig feladta a leckét ismét a kormány a kereskedőknek: az árstopos termékeknél a 2023. augusztus 1. napja és 2023. szeptember 30. napja között a kereskedő által alkalmazandó bruttó kiskereskedelmi ár a beszerzési árnál nem lehet magasabb.

Így tehát a vásárlónak két hónapon át még továbbra sem kell piaci árat fizetni az árstopos termékekért, mivel azokat beszerzési áron kell értékesíteniük az üzleteknek, és termékkörönként két-két terméket még a beszerzési árhoz képest is 15 százalékkal le kell akciózniuk az üzleteknek.
A kereskedő köteles az árcsökkentés tényét és annak százalékos mértékét feltüntetni, valamit a fogyasztó számára egyértelműsíteni kell azt is, hogy a csökkentés mértékére a beszerzési árhoz képest került sor.
Az érintett üzleteknek naponta legalább az általuk a 2022. évben értékesített átlagos napi mennyiség árusítására kötelesek. Emellett kötelesek arra is, hogy e mennyiség kétszeresét készletként felhalmozzák, és a vásárlók számára történő kihelyezését biztosítsák, hogy az a vásárlók kiszolgálására – áruhiány elkerülésével – folyamatosan elegendő legyen.
Ha mindez nem így történik, akkor bírságot kockáztatnak az üzletek - azzal a kiegészítéssel, hogy a hatóság különös méltánylást érdemlő körülmény esetén a bírság kiszabása helyett figyelmeztetést alkalmazhat.


