A 2026 februárjában kirobbant konfliktus sokként hatott a globális energia- és élelmezési rendszerekre.
Az Öböl-térség jelentős globális exportőr, és a zavarok már most is felfelé hajtják az árakat. A tengeri forgalom jelentős megakadásával, több gyártóüzem sérülésével vagy biztonsági okokból való ideiglenesen bezárásával a becslések szerint havi 3-4 millió tonna a kiesés a globális műtrágya-kereskedelemben. Erről beszél a FAO vezető közgazdásza, Maximo Torero a szervezet által közzétett videóban.
“A globális ammónia export 20-30 százaléka ebből a térségből érkezik. A műtrágya kereskedelem 30 százaléka a Hormuzi-szoroshoz köthető”
– hangsúlyozza Torero, aki szerint a műtrágya árak emelkedése miatt drágábbá válik a mezőgazdasági termelés és csökkenhet a termés.
“Ha a konfliktus több mint három hónapig elhúzódik az jelentősen rosszabb következményekkel járhat. A termékek, az energia és a műtrágya árának emelkedése jelentős hatással a következő szezonra és hosszabb távú hatásai lesznek.”
A szakember szerint a konfliktusnak különösen súlyos következményei lesznek Iránra nézve, ahol már eddig is problémák voltak az élelmezési biztonsággal. Ezen túlmenően nagyobb importfüggő térségeket fenyegetnek a következmények Afrikában, Ázsiában, és Dél-Amerikában.
Borítókép: ©FAO/Gabreez


