Ahogy az Utasellátó névből is adódik, ezek a sajátos hangulatú büfék, bisztrók, éttermek az utazóközönség ellátására jöttek létre, majd a rendszerváltás után sorra meg is szűntek. A közelmúltban azonban Budapesten, a Batthyány tér aluljárójában ismét feltűnt a jól ismert retró márkanév. Az Utasellátó falatozó kínálatában megtalálhatók a korábbról ismert ételféleségek is, de a jelenlegi táplálkozási trendeknek megfelelő saláták és egyéb street food élelmiszerek, desszertek is bekerültek a kínálatba.
Ahogy belépünk az ajtón, feltűnik, hogy nem tolonganak az éhes vendégek a Batthyány téri aluljáróban megnyitott Utasellátó büfé-falatozóban a déli órában hétköznap. A két büfés nő türelmesen várja az ezüstösen csillogó, makulátlanul tiszta pult mögött, hogy körülnézzünk a birodalmukban. Rögtön szemet szúr, hogy a vendégeknek szánt pultokkal és magas székekkel kialakított tér és a személyzet konyhája, előkészítő pultja szinte azonos alapterületű. A két teret elválasztó asztalon pihenő pénztárgép mellett pedig ott sorakoznak egymás mellett az Utasellátó védjegyének számító igazi klasszikusok, a fullasztóan csokis rolók is.
Aztán a desszertről az étlapra téved a tekintetünk, és először a retró ételeket, az emlékeinkben élénken élő csalamádés hamburgert, hot-dogot és melegszendvicseket keressük. Pár pillanat múlva aztán megvilágosodunk, hogy a régi és az új jól megfér a menün. A bagelek, paninik és salátát kora is beköszöntött, az óriáspalacsintákkal karöltve az Utasellátó büféjében.
Végül a sajtos hamburger és a tonhalas saláta mellett döntünk, és amíg ezek készülnek, addig kérdezgetjük a felszolgálót a vendégforgalomról. Kiderül, hogy a délelőtti és a délutáni órák számítanak jónak, és persze hétvégén is sokan jönnek. Általánosságban elmondható, hogy a fizetés körüli időszak mindig forgalmas, aztán a hónap végén jóval kevesebben tévednek be egy hamburgerre vagy egy sült kolbászra a büfébe.
Sláger a hamburger
Ahogy sejtettük is, a retró hamburger a legkeresettebb, a vendégek nagyon szeretik a húspogácsa és csalamádé kombóját. Persze a cég védjegyének számító Utasellátó szeletért is sokan bejönnek a büfébe. Az édességről megtudjuk: „az újraélesztésénél fontos szempont volt, hogy a klasszikus alapanyagokat felkutassák az előállításához”.
Beszélgetésünk közben megérkezik egy vendég, aki szintén a hamburger miatt jött. Amikor szóba elegyedünk vele, elmondja, nagyon jó döntés itt hamburgerezni, „mert ár-érték arányban jónak számít az étel”. Hozzáteszi, hogy többször is jönne, de a pénztárcája határt szab annak, hányszor térhet be a Batthyány téri falatozóba.
Nagy csalódás volt számára, hogy a 2010-es években megszüntették az Utasellátó kocsikat a vonatokon. Tény, hogy ezekben viszonylag drága volt az étkezés, de szerették az emberek. Most viszont örül, hogy kinyitott az Utasellátó büfé a Batthyány téren, és ezzel a retró érzés is visszajött mindennapjaiba.

Összefogott a MÁV és a HÉV
És, hogy miért a Batthyány térre költözött a büfé-falatozó? A MÁV a helyszínválasztás okát abban jelölte meg, hogy a vállalatcsoporton belül a MÁV és a HÉV össze tudott fogni, ezért jelölték ki a büfé helyét a HÉV-végállomásnál. A Batthyány téri közlekedési csomópont azért is bizonyult jó döntésnek, mert a metró- és HÉV-állomások miatt számos utas, potenciális vendég fordul itt meg. „Ez pedig a jövedelmezőség és a márka építése szempontjából is fontos.”
Az ételválaszték kialakításánál „az volt a koncepció, hogy a Batthyány téri falatozó kínálata tükrözze a fedélzeti vendéglátásban megtalálható klasszikus Utasellátó-fogásokat, mint például a START Burger és a helyben sütött lepények”.
Ezenkívül a hely adottságait kihasználva a MÁV olyan termékeket is beemelt a kínálatába, amelyeket a technikai adottságok miatt a vonatokon nem tudnak felszolgálni. „Ilyenek például a helyben, frissen készített szendvicsek vagy az óriáspalacsinta.”
Náluk a csokiroló áll az első helyen
Némileg ellentmondva a büfések empirikus kutatásának a MÁV a legsikeresebb termékének az Utasellátó csokoládérolót jelölte meg. Ebből a nyitás utáni első hónapban több mint ezer darabot adtak el. Ezt követi a presszókávé, majd további két saját márkás édességük, és a szintén saját terméknek számító START Burgerük.
A MÁV azt is leírta, hogy az első időszak tapasztalatai alapján április végétől a kínálatot meleg reggelivel, tojásételekkel, virslivel egészítik ki. Az egyszerűbb, ebédnek is beillő grillkolbásztál, rántott sertésszelet és grillezett csirkemell körettel, továbbá néhány új szendvics is szerepel már a kínálatukban.
A falatozó üzemeltetője a MÁV-START, azon belül pedig az Utasellátó Igazgatóság, amelynek a tervei között szerepel, hogy elsősorban a forgalmasabb vasútállomásokon további vendéglátóhelyeket nyissanak. A Batthyány téri falatozóval teljesen azonos módon működő hely kialakítása azonban nem szerepel a vállalat rövid távú tervei között.
Fotó: illusztráció, Utasellátó
Az eredeti cikk a Store Insider májusi számában jelent meg.


