Becsült olvasási idő: 1 perc
Fellendülést remélnek a tejtermelők

Jó évet zárt a tejágazat, úgy tűnik, most felszálló ágba került, egy liter tejért 100 forint körül fizetnek a felvásárlók, írja a teol.hu.

Jó évet zárt 2013-ban a magyar tejágazat, mondta Lukács László, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója. A tejtermékek piaca egész évben keresleti volt, ez pedig mind a termelők, mind a feldolgozók számára jövedelemtöbbletet eredményezett. A kereslet főleg az export miatt adódott, mert az unióban és a világ más országaiban is csökkent a tejtermelés (Tolna megyében évek óta változatlan). Mindez egész évben folyamatosan felfelé húzta az árakat.

Míg a múlt év elején a tej felvásárlási ára 90-92 forint körül mozgott literenként, addig az év végére megközelítette a 108-110 forintot.

Lukács László arról is beszélt, hogy a Tej Terméktanács 2013-ban kidolgozott egy ágazatfejlesztési koncepciót, amely a további fejlődés lehetséges irányait jelölte ki. Erre azért volt szükség, hogy a 2014-ben kezdődő uniós költségvetési időszakban a magyar tejágazat ne jusson a cukoripar sorsára. Ebben a fejlesztési források elosztására, a piacszabályozás további fejlesztésére tettek javaslatot. Ezek megvalósítása azért szükséges, mert 2015-ben – a jelenlegi információk szerint – az Európai Unióban megszűnik a tejkvóta rendszere.

– Az évek során voltak rossz periódusai a tejtermelésnek, most úgy tűnik felszálló ágba kerültünk, egy liter tejért 100 forint körül fizet a felvásárló – mondta Erős András, a hat éve alakult Régió-Milk Tejtermelő és Értékesítő Szövetkezet elnöke. A szövetkezetnek egyébként 26 tagja van, ebből hat társas vállalkozás.