Az újraválaszott elnök hozzátette azt is, hogy az átlagosan rendkívül alacsony jövedelmezőségű élelmiszeripari vállalkozásokra számos nehézség vár majd a közeljövőben, melynek „csak” egyik eleme az értékesítési volumenek hónapok óta tapasztalható csökkenése. A FÉSZ ezért legfontosabb feladatának továbbra is az ágazat és azon belül is a Szövetség tagjai versenyképességének megóvását, annak javítását célzó szakmai javaslatok megfogalmazását és azok a döntéshozók felé történő képviseletét tekinti.
Mindezt a tisztújító közgyűlésen, majd azt követő szakmai konferencián mondta el Éder Tamás.

A konferenciát megnyitó beszédében Nobilis Márton élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkár kitért a kormány által kiemelt stratégiai ágazatként kezelt élelmiszeripart érintő aktuális kérdésekre, kormányzati intézkedésekre. Az Agrárminisztérium államtitkára a résztvevők kérdéseire válaszolva hangsúlyozta, hogy a tárca mindent megtesz annak érdekében, hogy az ágazat versenyképességének védelme hangsúlyosan figyelembevételre kerüljön a kormányzati intézkedések megtervezésekor.
Kiemelt a fenntarthatóság, emelkedő alapanyagárak
A rendezvényen prezentációt tartott Dirk Jacobs, az Európai Élelmiszer-feldolgozók Konföderációjának (FoodDrinkEurope) ügyvezető igazgatója is, aki szerint az ágazati érdekképviseleti szervezeteknek a következő években kiemelt figyelmet kell fordítania az uniós élelmiszer-szabályozás változásainak nyomon követésére annak érdekében, hogy segíteni tudják tagságukat, az élelmiszeripari vállalatokat azok versenyképességének megőrzésében és erősítésében. Ezek a jogszabályváltozások elsősorban az európai élelmiszer-rendszerek fenntarthatóbbá tételét szolgálják majd, és több területen is új követelmények és kihívások elé fogják állítani a szektor vállalkozásait.
Éder Tamás előadásában rávilágított, hogy az utóbbi hónapokban tapasztalt élelmiszeráremelkedési folyamat során a feldolgozók alapanyagaiként szolgáló termények és más mezőgazdasági termékek ára még annál is nagyobb mértékben emelkedett, mint amit a gyártók érvényesíteni tudtak az átadási áraikban.
A szakmai konferenciát egy kerekasztal-beszélgetés zárta, melyen Dirk Jacobs és Éder Tamás mellett dr. Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára vett részt, aki azt a megállapítást tette a beszélgetés során, hogy a magyar élelmiszeripar fenntartható pályára való állításához elengedhetetlen lesz a közös gondolkodás és az összes érintett fél közreműködése.
A Borítókép illusztráció: Adobe Stock


