Becsült olvasási idő: 2 perc
Forradalmi újítás a Red Bull-tól

A hazai élvonal legjobb rap és slam poetry előadói léptek március 14-én este színpadra mintegy 700 fő előtt a Red Bull Pilvaker forradalmi szavalóversenyen. A hiphop stílus és az irodalmi művek találkozásának eredményeként izgalmas produkciókat és színvonalas előadásokat láthatott és hallhatott a teltházas Vam Design Center közönsége. A Red Bull által kidolgozott koncepció rendezvényszervezői feladatait a Human Telex Reklámügynökség látta el.

Az estét, amelyre már másfél héttel a rendezvény előtt elkelt az összes jegy, Ganxsta Zolee nyitotta meg: tőle szokatlan módon nem rappelt, hanem elszavalta a Nemzeti Dalt. A 19 versenyző közül a szakmai zsűri szerint slam poetry kategóriában Színész Bob (Budapest), valamint rapben Fura Csé (Káva-Tatabánya) érdemelte ki 2012. legjobb márciusi ifjak forradalmi díját.

„A rendezvény alapötletét rendkívül hasznosnak tartom és közelít a zseniálishoz. Szerintem red bullezt mindenképpen tovább kell vinni, a slam poetry népszerűsítésének ez az esemény egy mérföldköve volt Magyarországon” – emelte ki Horváth Gergely, az MR2-Petőfi rádió szerkesztő-műsorvezetője, a zsűri tagja.  Az ítészek között köszönthettük még Dipát a DSP-ből, Saiidot a Akkezdet Phiaiból, Ecküt a Hősökből, Wolfiet a Punnany Massifból és Diazt, akik több szempont alapján értékelték a döntőbe jutott előadókat az este folyamán.

Míg a „rap” kategóriába kimondottan a zenei alapot, a szöveget és az előadásmódot figyelték, addig a „slam poetry” kategóriában sokkal inkább ezek összhatása számított, a laza-kötetlen stílusból eredően. Természetesen voltak a verseny által megszabott keretek, így pontlevonás járt azért, ha valaki túllépte a 3 perces időkeretet, trágár kifejezésekkel élt vagy épp nem fejből adta elő a szöveget.

A versenyzők mellett színpadra lépett a Pilvaker AllStars, akik Petőfi két ismert versét, az Anyám Tyúkját és a Föltámadott a tengert dolgozták át. Kautzky Armand pedig egy egyedülálló produkció keretében a rendezvény zenei védnökeivel karöltve adta elő a slam és rap köntösbe bújtatott Csatadalt. Az esemény műsorvezetője Sub Bass Monster volt.red bull

„Ami nekem nagyon tetszett, hogy borzasztó heterogén volt a közönség. Nemcsak hipphopperek és nemcsak slamisták jöttek el, hanem mindenféle réteg képviseltette magát a közönség soraiban. Nagyon sok embert megmozgatott, ami azt jelzi, hogy a rendezvény koncepciója nagyközönség számára is érdekes volt. Mindemellett magának a közösségnek is olyan élményt adott, ami egyedülálló. Jó választás volt a helyszín maga is, hogy nem egy már bejáratott klubban zajlott le az esemény, az exkluzivitás és a betétprogramok is mind-mind fokozták csak a hangulatot – foglalta végül össze Eckü.

Hozzátette: „Nagyon sok és jó színvonalú előadást láthattunk, de a slamisták azt hiszem mindenkit megleptek, pozitív értelemben természetesen, a produkcióikkal, színpadi rátermettségükkel, előadásmódjukkal, maximális dicséret érdemli őket. Jó pár verscím és jellegzetes sor megragadt az emberek fejében, így mindenképpen sikerült egy fiatalosabb köntösbe csomagolva közelebb hozni az hozzájuk az irodalmat. Reméljük lesz folytatása a kezdeményezésnek.”

Aki személyesen nem tudott ott lenni, az március 15-én 20 órától meghallgathatta az egyórás összefoglalót az MR2 Petőfi műsorán, illetve a www.redbull.hu oldalon utólag megnézheti az eseményről készült videó-összefoglalókat. Ezeknek révén betekintést nyerhetnek a kulisszák mögé, a főpróba hangulatába, a verseny legfontosabb momentumaiba, valamint Ganxsta Zolee és Kautzky Armand vendégszereplése mellett megnézhetik majd többek között a külön erre az estére összeállt Pilvaker AllStars élő fellépését is.