A tehetség és a szorgalom semmi a bátorsághoz képest. Ez a gondolat jutott eszembe, miközben Jánosik Gergővel, a Tutti Juice márka megálmodójával, tulajdonosával beszélgettem. A 27 éves fiatalembernek szűk három évvel ezelőtt még semmi köze nem volt az üdítőital-gyártáshoz. Mindennapjait népszerű vloggerként, gamerként, youtuberként, ha tetszik, influencerként élte, aki ma is naponta több százezres követőtábora számára készíti videóit. Közben pedig nagy elánnal építi Tutti Juice márkáját barátnőjével és üzlettársával, Mészáros Kingával. Hogy ez a két egymástól igen távol eső tevékenység hogyan segíti egymást, hogy a márkájuk hogyan tudott szédületes tempóban fogyasztókat találni éppen a Covid megjelenésekor, és hogy hol tartanak most, Jánosik Gergő erről mesélt a Store Insidernek.
YouTube, Instagram, Facebook, Twitter, szinte nincs olyan social média felület, ahol Jánosik Gergő ne tarolna a lájkokkal, több tízezres, százezres követőtáborral. Gergő, még mielőtt rátérnénk, hogy is „keveredtél” üdítőital-gyártásba, elmondanád röviden, hogyan lesz ennyire népszerű valaki a közösségi médiában?
A történet 2016-ban kezdődött. Akkoriban Londonban tanultam kereskedelmi marketinget. Mindig is családcentrikus ember voltam, onnan is a családtagjaimmal naponta több órát beszéltünk telefonon. Aztán ezt meguntam. Gyerekkorom óta imádtam videókat készíteni, ezért gondoltam, inkább csinálok egy YouTube-csatornát magamnak, ahova naponta felteszek egy videót a napomról. Ezután szorgalmasan töltögettem fel a videóimat, naponta körülbelül nyolc családtagom nézte meg őket, aztán egyszer csak a YouTube valamiért „úgy döntött”, érdekelhet másokat is ez a tartalom. Egyszer csak azt vettem észre, hogy számomra ismeretlen emberek is elkezdtek jönni az oldalamra. Egy hónap múlva már százan néztek… Azóta, ha esik, ha fúj, én minden nap 18 órakor felteszek egy videót a csatornámra. Szóval nincs különösebb magyarázatom arra, hogy miért követnek ennyien. Én szeretem csinálni, ők szeretik nézni.

Az egyik videódban elmondtad, hogy gyerekkorod óta megszállottként szereted a tutti-frutti ízt. Ez még önmagában nem meglepő. Az viszont már annál inkább, hogy olyannyira nagy a függőség benned az íz iránt, hogy három éve teljesen outsiderként szinte egyik napról a másikra belevágtál egy termékfejlesztésbe, csak hogy megalkosd a számodra ideális tutti-frutti ízű italt. Mi késztetett erre a vakmerő lépésre? Honnan indult a Tutti Juice-sikersztori?
Hivatalosan úgy három évvel ezelőtt indult, de ha jobban be legondolok, valójában még tizenéves koromból, azóta ugyanis valóban teljesen rabja vagyok a tutti-frutti íznek. Akkoriban, mint minden tizenéves, én is megkóstoltam az energiaitalokat, és sajnos – most már persze azt mondom, szerencsére – a szüleim megengedték, hogy naponta igyak egyet-egyet. A sajnos szót azért használtam, mert olyannyira rákattantam erre az ízre, amit csak az energiaitalokban érezhettem, hogy az egyből hamarosan napi 6-7 energiaital lett, a szervezetem eléggé hozzászokott a koffeinhez. A mértéktelen fogyasztás miatt gyakran volt heves szívdobogásom, álmatlanság gyötört, de ha nem ittam meg a napi adagomat, akkor is remegtem, rosszul voltam. A barátnőm, Kinga, akinek óriási szerepe van ennek az egész sztorinak az elindításában, egyszer nagyon komolyan rám szólt, hogy ez így nem mehet tovább, le kell szoknom az energiaitalról. Erre én azt mondtam, hogy képtelen vagyok, mert imádom ezt a tutti-frutti ízt és úgy egyáltalán, a fémdobozt „hangját” is, amikor felpattintom. Erre ő rávágta, hogy akkor nincs más megoldás, csináljunk mi olyan üdítőt, amiben ott a tutti-frutti íz, olyat, amilyenre vágyom, és megadja ugyanazt a feelinget, mint az energiaital ivása, csak ne nyomjam magam tele élénkítőkkel. Erre aztán felnevettem, hogy „hagyjál már, hogy tudnánk mi olyat…?” Ez 2018 közepén történt. Akkoriban fejeztem be az egyetemet Londonban, de már napi szinten videóztam is. Mondjuk úgy, egészen másra készültem az életemben.
Mégis, még ebben az évben megalapítottátok a Tutti Drink céget. Mitől gondoltad meg magad?
Magam sem tudom. Akkor talonba tettem a fejemben ezt az egészet, de hamar bebizonyosodott, hogy a barátnőm mégis csak beültette a bogarat a fülembe, mert egyre gyakrabban kerestem rá a neten, hogy is készülnek az üdítőitalok, elkezdtem videókat is nézegetni. Aztán egyszer csak egyik napról a másikra elhatároztam, hogy jó, vágjunk bele. Természetesen az ízzel kezdtük kísérletezgetni, hiszen abból indult ki az egész. Sokat agyaltunk, hogy lehetne abból a legjobbat kihozni. Nyilván fogalmunk sem volt az előírásokról, milyen szabályoknak kell megfelelnie egy üdítőnek, mit kell és lehet megjeleníteni a csomagoláson stb. Közben sokat utaztunk, akárhova mentünk, vettük az üdítőket, elemezgettük az ízeket, a csomagolást, a dizájnt stb. A családban senkinek sem mondtuk el, mire készülünk, ők csak azt látták, hogy mint az őrültek, a napi feladataink elvégzése után is ülünk a gép előtt, és üdítőket, energiaitalokat iszogatunk, aztán meg jegyzetelgetünk. Összesen körülbelül 60-70-féle terméket kóstoltunk meg, elemezgettünk, mi tetszik és mi nem bennük, mit változtatnánk az ízükön stb. stb. Rájöttünk, hogy a számunkra tökéletes íz megalkotásához kell a szakmai segítség, így kerestünk egy formulagyártó céget. A mai napig velük dolgozunk. Lényegében az addig megspórolt összes pénzemet elköltöttük arra, hogy minden szempontból az elképzeléseinknek megfelelő terméket hozzunk létre.
Az üdítőital-piac nagyon telített, sok nagynevű nemzetközi és hazai márka van jelen, brutális marketing támogatással. Egy percig sem fordult meg a fejetekben, hogy kudarc is lehet belőle?
Nem igazán. Az én „ízvágyam” mellett a másik ok, ami hajtott minket, és hitet adott, hogy megéri a sok befektetett energia, hogy mindeközben csináltunk egy mini piackutatást a követőim között a csatornámon – akkoriban úgy 200-300 ezren voltak, hogy szeretik-e a tutti-frutti ízt, egyáltalán milyen üdítőket kedvelnek. Nagyon sokan válaszoltak, és megerősítettek minket, hogy igen, kedvelik ők is ezt az ízt, de mivel csak energiaitalokban lelhető fel a tutti-frutti íz, azt nem igazán isszák a koffeintartalmuk miatt. Ebből következett a harmadik indok, hogy igenis jó úton járunk, ha alternatívával kísérletezgetünk. Ugyanakkor – ma már csak nevetünk rajta – lényegében ahány szakemberrel találkoztunk, mind óva intett ettől az egésztől, mondván: „Gyerekek, féltünk titeket, csalódni fogtok, bele fogtok bukni.” Csak mi ketten hittünk benne a Kingával. Az intő szavak ellenére úgy voltunk vele, hogy ha már elkezdtük, végig visszük. Az apukám mindig ezt mondogatta nekem gyerekkoromban: „Hogyha valamibe belekezdesz, azt csináld is végig! Soha ne add fel!” Mi ehhez tartottuk magunkat. Egyébként a nehézségek ellenére nagyon izgalmas volt ez a folyamat, sok mindent tanultunk közben. Emlékszem, amikor végre elkészült a Tutti Juice, remegtem az izgalomtól, hogy vajon milyen lett. Megkóstoltuk Kingával, és úgy éreztük, hogy hat hónap alatt megalkottuk a csodás ízt. Tartósítószer és koffein nélkül, ötféle vitaminnal dúsítva.
Mikor jöttetek rá, hogy még csak az út elején tartottatok? Hiszen az FMCG-piacon nem olyan egyszerű eladni egy terméket, akármilyen jó is. Pláne nem egy ilyen telített piacon. Volt valamilyen értékesítési stratégiátok?
Kívülről nézve tudatos építkezésnek tűnik, de valójában nagyon amatőr módon indultunk el ezen a vonalon is. Én ezt sosem titkoltam. Amikor ezt az egészet kitaláltuk, és kezünk be fogtuk az első Tutti Juice-dobozt 2020 januárjában, csak akkor hasított belénk, hogy „oké, van egy szuper termékünk, ilyet szerettünk volna, de hogy adjuk el?” Annyira lekötött minket a termék létrehozása, hogy ezen nem is gondolkodtunk korábban. Egyedül arra készültem fel, hogy majd csinálunk egy webshopot, amit egyébként létre is hoztunk. Gondoltam, én természetesen majd rendületlenül mutogatom a videóimban, hogy meglett a termék, akik szeretnek, azok remélhetően egyet biztosan fognak venni. Ez tényleg így történt. Egyszóval, semmiféle értékesítési stratégiánk nem volt. Ott álltunk az első szériában legyártott közel 250 ezer Tutti Juice-zal, és vakartuk a fejünket, hogy most mi lesz.

Gondolom, végigfutott a fejedben, hogy mennyi idő alatt fogod mindezt meginni. De a viccet félretéve, hogyan sikerült mégis beindítani az értékesítést?
Tényleg minden végigfutott a fejemben, még az is, hogy hova fogjuk mindezt kiönteni, mert naponta euróban ketyegett a raktárköltség, év végével lejárt volna a szavatossági idő, ráadásul akkor robbant be a Covid. Minden pénzünk ott állt a raktárban termékek formájában. Random módon, őrült tempóban elkezdtem gyűjtögetni a láncok ügyfélszolgálati telefonszámait, e-mail címeit. Naponta több tucat levelet írtam, telefonálgattam, jobbára eredménytelenül. Miskolciak vagyunk, így ismerőseink révén sikerült kontaktot szerezni az Unió Coophoz. Megírtam az e-mailemet, aztán sokadjára végre egy boltvezetővel egyszer sikerült beszélnem. Ő sem biztatott, de jó tanácsként azt mondta: „Ha kidobnak az ajtón, mássz vissza az ablakon, mert ez egy ilyen szektor.” Megfogadtam, és ez sokat segített, mert visszaadta a hitemet, hogy sikerülni fog. Készítettem egy kis termékbemutató videót, nyomtam a csatornámon, hogy aki beveszi a terméket, annak ingyen reklámozom a boltját, a logóját kiteszem stb. Közben továbbra is gyártottam az e-maileket tucatszámra, telefonálgattam. Korábban egyébként voltam például dedikálni az Auchanban, ami nagyon jól sikerült, mert sok követőm eljött az üzletbe, aztán vásároltak is. Ilyen és ehhez hasonló tapasztalatokra hivatkoztam a tárgyalásaim során. A Coopnak is felajánlottam, hogy ha beveszik a termékemet, reklámozni fogom őket a csatornámon, akár rendezvényt is csinálhatnánk. Végül a miskolci Unió Coop volt az első, amely nagyobb mennyiséget vásárolt tőlünk, 11 raklapot, de ők sem gondolták akkor, hogy ez gyorsan ki fog pörögni. Még csak tervezett kihelyezés sem volt, ahol volt hely a boltban, kitettek pár kartonnyit próbaként. Ez volt az első lépés a kereskedelmi láncokba, amiért ma is hálásak vagyunk nekik. Én rögtön mondtam a követőimnek, hogy itt és itt már kapható a Tutti Juice, menjenek, vegyék. Mentek és vették. Úgy 3-4 hét múlva hívtak a boltból, hogy van-e még, mert már mindjárt elfogy a termék. Ennek aztán híre ment, 2020 nyarára már bekerültünk 43 Coop üzletbe, és aztán folyamatosan egyre többe.
Hogyan építkeztetek tovább és hogyan néz ki most az értékesítési hálózatotok?
Erre a metódusra építve közben persze próbálkoztam a többi láncnál is. A CBA-hoz például úgy kerültem be viszonylag gyorsan az egyik tulajdonos üzletébe, hogy amikor megkerestem a kereskedelmi igazgatót, emlékezett rám, mivel korábban valamikor a tizenéves fiával órákig álltak sorba az egyik dedikálásomnál. Ezért kíváncsi volt, milyen ez a Gergő gyerek, akiért a fia úgy odavan. A mai napig nagyon jó kapcsolatot ápolunk. Így az ő Príma boltjaiba is bekerült a termék. A náluk szervezett közönségtalálkozón például egy PS5 játékkonzolt sorsoltak ki azok között, akik vásároltak egy karton terméket. Két óra alatt rekordot döntöttünk, 5-6 raklapnyi termék elfogyott. Ennek aztán óriási visszhangja lett a többi CBA bolt tulajdonosainak körében is. Így lavíroztunk egyre több helyen, és sorra kerültünk be más kiskereskedelmi láncba is, sőt, nagykerekhez is. Ma már a Tesco, Aldi, Lidl kivételével szinte az összes hazai élelmiszer kiskereskedelmi láncban bent vagyunk a jelenleg piacon lévő három termékünkkel. 2021-ben a nyár végére kiépítettünk egy disztribúciós hálózatot is, Magyarország összes megyéjét leosztottuk 5-6 partnerre, így a független kisboltokban ők terítik a terméket. Én pedig folyamatosan bővítem a boltlistámat a térképen, és népszerűsítem a videóimban az üzleteket.

Mondanál néhány számadatot, hogy hogyan is néz ki ez a sikeres bevezetés a számok tükrében?
Az első évben, 2020 decemberében ünnepeltük az egy milliomodik termékeladást. Tavaly decemberben pedig túlléptük a 10 millió darab értékesítését. Mindezt egy cikkszámmal értük el, a Tutti Juice-zal tízszereztük meg az előző évi forgalmat. 2021 végére közel egymilliárd forintos forgalmat bonyolítottunk. Idén egyébként két újabb terméket is piacra dobtunk, a Tutti Juice TEA és Tutti Juice TITKOS termékünket. Természetesen ezeknél is ügyelve a beltartalmi értékekre, tehát ezek a termékek is tartósítószer-mentesek, nincs bennük cukor, illetve vitaminnal dúsítottak. A TITKOS-nál még csavartunk egyet a receptúrán, becsempésztünk három titkos gyümölcsízt is a tutti-frutti íz mellé.
Ezek szerint klasszikus fizetett hirdetések nélkül, pusztán a social felületeiteket kihasználva értétek el ezeket a fantasztikus eredményeket a Covid időszakában?
Igen. Az volt a legnagyobb fegyver a kezünkben, és én úgy is mentem mindenhova tárgyalni, hogy ha beveszik a terméket, én felteszem a bolt címét atuttijuice.hu-n a bolttérképünkre. Minden egyes nap atuttijuice.hu-ra tereltem az embereket, hogy ott már kapható a termék. Elég nagy a táborunk, Instagramon 30 ezer, Facebookon 10 ezres közönségünk van. Átlagban havi 3 millió a megtekintésünk, a Covid-időszakban volt, hogy 6 millió fölé is megugrott. Zömében tizen- és huszonévesek nézik ezeket a videókat. A Tutti Juice-oldalnak van Instán 30 ezer, Facebookon 10 ezer követője, nekem Instagrammon 101 ezer, Facebookon 50 ezer, YouTube-on majdnem 400 ezer, TikTokon 110 ezer követőm van. A boltvezetőknek mindig elmondtam, ha ide beveszed a terméket, én másnap odaküldök nektek 100-500-1000 embert, aki le fogja azt emelni a polcról. És ez így is volt. Mindig is megköszönöm a nézőinknek, hogy számíthattam rájuk, ők meg küldözgetik a vásárlásról, fogyasztásról az insta fotókat.
Hogyan képzeled, képzelitek el a jövőt? Milyen irányban fejlődik a Tutti Juice?
A legfrissebb fejlesztésünk a TITKOS, amelynél már klasszikus fizetett reklámot is használunk, hiszen nyeremény játékkal is népszerűsítjük. Jelenleg egyébként további 4-5 termék van a fejünkben, amit meg szeretnénk valósítani. Mi ezt a márkát a gyerekünknek tekintjük, azzal kelünk, azzal fekszünk, hogy mi mindent tudnánk még belőle kihozni. A kezdetektől a mai napig, ha bemegyünk egy olyan boltba
“Amikor ezt az egészet kitaláltuk, és kezünkbe fogtuk az első Tutti Juice-dobozt 2020 januárjában, csak akkor hasított belénk, hogy „oké, van egy szuper termékünk, ilyet szerettünk volna, de hogy adjuk el?!”
a barátnőmmel, ahol kapható a Tutti Juice, vásárolunk egyet belőle. Ez egyfajta babona nálunk, ezzel is kifejezve, mennyire örülünk, hogy sikerült megcsinálnunk. Hogy milyen irányba fejlesztjük? Nem tudom. A lényeg, addig csináljuk, amíg örömünket leljük benne. Soha nem az anyagi haszon hajtott minket, sokkal inkább az alkotás izgalma. A videóimban is mindig azt mondom a nézőimnek, csak azt csináljátok, amiben örömötöket lelitek. Hiszem és eszerint is élek, hogy az út célja maga az út. Mi ennek az útnak minden pillanatát élveztük, még akkor is, ha sok nehézség volt benne. Ha jól tudom, Walt Disney mondta azt, hogy „Nem csak azért készítek filmet, hogy pénzt keressek. Azért keresek pénzt, hogy több filmet készíthessek.” Mi is valahogy így vagyunk ezzel. Nem a pénzért kezdtünk bele, és nem csak azért csináljuk most sem, hanem hogy utána valami újat, és még kreatívabbat kitalálhassunk a magunk örömére. És ha ez még ízlik is az embereknek, ha szeretik, ha veszik, amit csinálunk, az csak hab a tortán.
Az interjú a Store Insider 2022/7-8 számában jelent meg.
Fotók: Zákány Zita
Jánosik Gergő a Londonban található University of Greenwich egyetemen tanult, közgazdaság szakon végzett. Az egyetem alatt indította el YouTube-csatornáját, majd a tanulmányai befejezése után hazaköltözött Magyarországra és folytatta a napi videók gyártását, valamint édesapja mellett is dolgozott. A magát csak „videósként” megnevező Gergő 2019-ben barátnőjével, aki egyben üzlettársa is, elindították a Tutti Drink Kft.-t, amelynek Tutti Juice márkáját a mai napig építik.


