2019. novemberében indította el Magyarországon Doppio névre keresztelt infrastruktúra-fejlesztési programját a Mastercard. A cél az volt, hogy három év alatt a hazai kártyaterminálok száma megduplázódjon. Az egyik legfontosabb törekvés teljesült, de e mellett számos innováció is elérhetővé vált a Doppio égisze alatt.
Az MNB utolsó adatközlése szerint 2022 második negyedévére több mint 230 000 POS terminálnál fizethettek a magyar vásárlók, ami néhány éves távlatban hatalmas ugrást jelent. A Mastercard becslése szerint a külföldi székhelyű szolgáltatók által biztosított több tízezer terminállal együtt immár a 2019-es adatok dupláját sikerült elérni.
„A Doppio program indulásánál több célt is kijelöltünk. Ezek közül a terminálok számának duplázása volt az egyik legfontosabb, de szerettük volna megreformálni az elérhető eszközök piacát is, valamint digitalizálni a kapcsolódó adminisztrációt. Ma már ott tartunk, hogy az igényléseket digitálisan küldhetik be a kereskedők és akár pár nap elteltével fogadhatnak kártyás fizetéseket. Sőt, erre már külön eszközre sincs szükségük, a Telefonterminál megoldással saját okostelefonjuk is alkalmas lehet erre” – sorolta az elért eredményeket Szász Ferenc, a Mastercard üzletfejlesztési igazgatója.

A Telefonterminál - vagy ahogy sokan nevezik SoftPOS - egy szoftveres POS terminál. Egy olyan POS applikáció, amelyet az Android áruházból telepítve okostelefonok is képessé válnak elektronikus fizetések fogadására. A Mastercard előzetesen a mikrovállalkozások körében számított a Telefonterminál elterjedésére, de több példa igazolja, hogy a technológiát nagyvállalati szinten is használják. Az éttermekben, élelmiszerboltokban, szupermarketekben és a rekreációs szolgáltatások területén, sőt, még a szálláshelyeken is népszerű megoldásról beszélünk. Ezekben a szektorokban a válság ellenére is lassuló, de növekvő tendecia várható a telefonterminálos kártyaelfogadás terén.
A Doppio program egyik fontos célja volt, hogy a fizetéstechnológiai cég fenntarthatósági törekvéseit is támogassa. A greenPOS/green Merchant megoldás bevezetésével ma már kevesebb papír alapú bizonylat kerül a vásárlók kezébe, helyette a mobilbanki applikációban, mobiltárcában, SMS-ben vagy emailben is megkaphatják azt. Hasonlóan a kereskedői bizonylatokhoz, ezek is digitálisan kerülnek archiválásra. Sőt, ma már sokszor nem is kérik ezt a vásárlók, hiszen azzal, hogy meghallják a terminálon a Mastercard egyedi márkadallamát, tudják, hogy sikeres volt a fizetés.
A program az elsődleges célok elérésével sem ér véget, hiszen a Mastercard szerint bőven van még tennivaló Magyarországon a készpénzmentesítés terén. A termináltelepítés tovább folytatódik, de szeretnék aktivizálni az úgynevezett alvó terminálokat is. Emellett tervezik az olyan hagyományosan készpénz uralta területeket is digitalizálni, mint a nagykereskedelmi piacok, vagy éppen az őstermelői szektor. Továbbra is fontos cél a kereskedők támogatása és edukálása, hogy a működésüknek legjobban megfelelő digitális fizetési megoldásokat használják.


