Becsült olvasási idő: 3 perc
Hűtőgyárat avattak Sződön

Az elmúlt napokban került sor Sződön, a Tekno Group Kft. új gyártócsarnokának megnyitójára, ahol a cég elsősorban üzlettéri hűtőket fog gyártani.

A megnyitón a helyi elöljárókon és hazai vendégeken túl, számos külföldi érdeklődő vett részt, Olaszországból, Horvátországból, Szerbiából, valamint részvételükkel tisztelték meg az eseményt a hazai kereskedelmi láncok (CBA, COOP, Reál) prominens képviselői is.

Ebből a jeles alkalomból megkértük a vállalat tulajdonosát, Romano Casasolát, hogy egy pár mondatban mutassa be a céget, mely Olaszországból indult, 1976-ban, amikor a céget alig öthónapnyi működés után a nagy ’76-os földrengés romba döntötte.

„Emlékszem, hogy 1976. május 6-án hat percen keresztül remegett a föld a lábunk alatt, 950 honfitársam hagyott itt minket, de mi, friuli emberek, ahogy a mottó is mondja: „amikor a játék keménnyé válik, csak a kemények maradnak talpon”, ha nehézséggel szembesülünk, még kitartóbban küzdünk. Újra indítottam a vállalkozásomat, lassan növekedve a hűtéstechnika irányába specializálódtam. Pont ebben az időszakban ez a tudomány jelentős változásokon ment keresztül. Öt évvel később, 1981-ben már az első gyárunk megnyitását ünnepeltük, Tolmezzoban (UD), ahol hűtőbútorokat gyártottunk, majd nem sokkal később Udinében és Pordenonében is megnyitottuk gyártócsarnokunkat.

A következő években létrehoztuk leányvállalatainkat Szerbiában, Szlovéniában és Horvátországban. Ahogy tágult a piac, és nőtt a kapacitásunk mi is távolabbra tekintettünk, így lettünk egy török gyár partnerei, mely együttműködésből rengeteg hasznos tapasztalatra tettünk szert.

Most következik a magyarországi „kaland”, egy új hűtőgyár beindítása

Magyarországon több mint 20 éve jelen vagyunk a Cold Systems Kft-vel, elsősorban élelmiszerkereskedelmi berendezések forgalmazójaként, de a hűtéstechnikát már mi magunk gyártjuk évek óta.

Az új gyár 5900 m² területen indul, melyből 2600 m² új, most átadott épületrész, míg 3300 m²-en a meglévő létesítményeket használjuk, melyeket egy hároméves tervben, több lépcsős beruházás során majd újakra cserélünk, a végleges 10.000 m² gyártási kapacitás elérésével, ahol közel 180 főnek fogunk majd állandó munkát biztosítani. Ezzel a gyártási kapacitással évente 12 ezer bútort tudunk majd előállítani, melynek nagy részét külföldi piacokra szánjuk.

Mit fognak gyártani?

Eleinte főleg hűtőbútorokat, hűtött és meleg bemutató berendezéseket. Új generációs, szabadalmaztatott technológiával gyártott termékeket, ahol az újdonság az előállított hűtött levegő visszaforgatásában rejlik, mellyel jelentős energia megtakarítást lehet elérni. Ugyanilyen jelentős újdonság a meleg bemutató felületek speciális folyadékkal történő melegen tartása, mely egyenletes hőelosztást biztosít, azon túl, hogy nem szárítja a terméket.

Az alacsony energiafogyasztás ellensúlyozza azt a sajnálatos mai tendenciát, hogy az energiafogyasztás felemészti a kínált termék értékesítésével realizálható profitot. Az energiafelhasználási szempontokon túl jelentős figyelmet fordítunk a gyártott berendezések öko-kompatibilis tulajdonságaira. Sződi gyárunkban szeretnénk kielégíteni az egyedi igényeket, speciális méretű, színű berendezések gyártásával, ill. a nagy elosztó láncok részére „impuls” hűtőket is fogunk készíteni. A gépsorok lehetőséget biztosítanak fémpolcrendszerek gyártására is, mellyel a későbbiekben szeretnénk termékskálánkat bővíteni.


Miért pont Magyarországot választotta az új üzem felépítésének helyszínéül?

Három fontos okból: az első a logisztikai szempont. Ez egy kis, jól átjárható ország, mely földrajzi elhelyezkedése okán (is) központi szerepet tölt be az új Európában, politikai korrektsége miatt pát éven belül akár az új Svájccá válhat. Második, de nem kevésbé fontos oka a helyválasztásnak a Magyarországon élő emberek mentalitása. A magyarok büszkék, kezdeményezőek és erős akaratúak, jó adag leleményességgel megáldottak. Olyan hely, ahol nincs különbség vállalkozói, irányító szellem tekintetében férfiak és nők között. A harmadik, de nem kevésbé fontos ok, amiért itt gondoltam az új gyárat felépíteni, az azoknak az embereknek a példamutatása, akikkel az elmúlt években jó kapcsolatba kerültem. Abban a helyzetben, amikor az egész világ érzi a gazdasági válság súlyát, az egyetlen helyes válasz a negatív környezeti hatásokra, az optimizmus, akaraterő és tisztesség, a kitűzött célok elérésében mutatott hajthatatlanság.

Ezért optimistán tekintek a jövőbe, bízom abban, hogy a terveim szerint megvalósuló beruházás újabb sikeres pont lesz nemcsak a családi legendáriumban, hanem a szűkebb és tágabb pátriánkban is.