hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 3 perc
Idén már karbonsemlegesen működik az Erste

A bank az elmúlt hat évben több mint 70 százalékkal csökkentette a szén-dioxid kibocsátását.

Az Erste minden fiókja, irodája zöldárammal működik, 2030-ra pedig a gépjárműflotta is teljesen elektromos lesz. A pénzintézet nem csak önkéntes kamatstopot vállalt év végéig a társadalmilag hasznos vállalkozások hiteleinél, de a saját beszerzéseinél is előnyben részesíti ezeket a szervezeteket.

Karbonsemlegesen működik az Erste Magyarországon – jelentette be Bara Gábor, a bank stratégiai vezetője. Hozzátette: a fenntarthatóság az Ersténél stratégiai prioritás, a környezeti és társadalmi szempontok figyelembevétele a bank működésének szerves része, amely beépül a mindennapokba. Az Erste Csoport igazgatósági tagjainak – de az Erste Bank Hungary vezetésének is – az éves célkitűzései között szerepelnek fenntarthatósági, vagyis ESG szempontok. (E, environmental: környezeti, S, social: társadalmi, G, governance: vállalatirányítási területek). 

Adobe Stock

Az Erste saját működéséből fakadó karbonlábnyoma tavaly 1700 tonna volt, ez 70 százalékkal kevesebb az öt évvel ezelőttinél, és mindössze 220 átlagos magyar felnőtt karbonlábnyomának felel meg. Ezt a kibocsátást a bank kvótavásárlással semlegesíti. „Az a célunk, hogy a jövőben olyan programokat, finanszírozási lehetőségeket találjunk a régióban, de leginkább Magyarországon, melyek semlegesítik a működésből adódó természetes kibocsátást. Nehézséget jelent azonban, hogy csekély a nemzetközi carbon offset minősítéssel rendelkező programok száma a térségben” – tette hozzá Bara Gábor.

A karbonsemlegesség eléréséhez az Erste átfogó programot hajtott végre. A bank hat év alatt 95 százalékkal csökkentette a papírkibocsátását. Míg régebben az ügyfeleknek küldött levelekkel háromnaponta lehetett volna teljesen becsomagolni a bank 15 emeletes irodaházát, addig ma csak a jogilag kötelezően írásban kiküldendő papírok maradtak meg. Az Erste emellett az energiafelhasználását 16 százalékkal csökkentette az elmúlt öt évben: részben a folyamatosan modernizált fűtési, hűtési és világítási rendszereknek köszönhetően, részben pedig azért, mert a munkatársak is odafigyelnek arra, hogy energia-megtakarítást érjenek el.

Vége a szén alapú energiatermelés finanszírozásának

Magyarországon 2016 óta működik az Erste Green közösség, amelynek már több mint 250 tagja van. A csoport számtalan olyan javaslattal élt, amely segítette az Erste zöldebb működését. Alulról jövő kezdeményezés eredménye, hogy a bank ma már a száz fiókból álló hálózata egészének, és a székházának az áramellátását is zöld energiából biztosítja. De a belső- és ügyfélrendezvényeiken is csak növénydekorációkat használnak, amelyeket másnap, egy vásáron értékesítenek, míg az ebből származó bevétel a 10 millió Fa Alapítványt segíti. 

A pénzintézet megkezdte gépjárműparkjának cseréjét is: jövőre az elektromos autók aránya a flottában eléri majd a 20 százalékot, ami 2025-ben már 30 százalék fölé nő. A bank 2030-tól száz százalékban elektromos hajtású járműveket üzemeltet majd. 

Az Erste finanszírozási tevékenységében is kiemelt figyelmet szentel a fenntarthatóságnak: 2026-ra a teljes vállalati hitelállomány negyedét környezeti célt szolgáló beruházások fogják adni. Az osztrák bankcsoport 2030-tól nem finanszíroz szénalapú energiaelőállítást. Az Erste Csoport azt vállalta, hogy 2050-től már a hitelezése is karbonsemleges lesz, vagyis megszünteti azt a kibocsátást is, amit esetlegesen az általa finanszírozott projektek okoznak. „Mindez azt is jelenti, hogy a banknak ismernie kell minden egyes partner és projekt kibocsátását, a vállalati kölcsönöktől a lakossági jelzáloghitelekig” – emelte ki Bara Gábor. A stratégiai igazgató leszögezte: a vállalás és a feltételek nyomán a jövőben kedvezőbb konstrukcióban juthat majd az kölcsönhöz, aki képes megfelelően kimutatni a környezeti hatásokat. A zöld projektek pedig már akár az idén kedvezményes feltételekkel juthatnak hitelhez.

Az Erste a társadalmi hatású szervezeteknek már most kedvezményt kínál: a bank önkéntes kamatstopot vállalt az általa finanszírozott alapítványok, egyesületek, nonprofit szervezetek, és társadalmi vállalkozások esetében, amelyek egy éven át 3 százalékos kamatot fizethetnek ennek nyomán.