Az eseményt a szervezők nem véletlenül kötötték egybe a Magyarországon idén másodjára megrendezett ECOTROPHÉLIA verseny döntőjével. A különleges versenyre a felsőoktatásban tanuló hallgatók jelentkezhettek olyan innovatív élelmiszerrel, eljárással, amely amellett, hogy fenntartható, kereskedelmi potenciált is rejt magában. A projekt célja ugyanis nemcsak a délkelet-európai élelmiszeripari szektor fejlődésének támogatása, amelyben 11 ország működött közre, de a kapcsolódó szakmák népszerűsítése is.
A záróeseményen az említett célok mellett a projekt támogatásával elért eredményekről is beszámolt a projektet vezető Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. nemzetközi projektmenedzsere, Borus Virág. A projektben szakmai támogatást biztosító Campden BRI Magyarország Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Dr Sebők András pedig a fiataloknak szervezett ECOTROPHÉLIA verseny jelentőségét méltatta hosszasan.
Az élelmiszer-innováció területén megvalósuló fejlesztésekre jó példa a jelenleg még kuriózumnak számító molekuláris gasztronómia, amelyből a záró rendezvény vendégei ízelítőt is kaptak Keresztes Ferenc világbajnok bártender jóvoltából. Az elkészített ételeket az eseményt záró fogadáson kóstolhatták meg az érdeklődők a Monostori Catering tálalásában. Az augusztusban befejeződő együttműködés épp az ilyen és ehhez hasonló élelmiszeripari újítások piaci alkalmazását, innovatív eljárások bevezetését is szorgalmazza.
A hazai promóciós kampány elsődleges célja volt a jövő élelmiszeripari szakemberei figyelmének felkeltése a kreatív, innovatív gondolkodás meghonosítására – több olyan interaktív bemutató is megszervezésre került fővárosi és vidéki egyetemeken, ahol izgalmas bemutatókkal, előadásokkal és egy online kvízjátékkal is várták az érdeklődőket, főként egyetemistákat.
A tavalyi évben először megrendezett ECOTROPHÉLIA versenyre is az innovációban rejlő kihívás csábította az első helyezett csapatot. „Nagyon sokat adott nekem ez a megmérettetés, a felkészülés ideje alatt sok újat tanultam. Megmutatta például az élelmiszeripari ágazat igényét az innovációra, és felkeltette az érdeklődésemet a kutatás-fejlesztés iránt.” – mondta Molnár Dóra, a tavalyi győztesek csapatvezetője. A projekt során érintett témákról egy-egy rövid kis interjú is megtekinthető lesz a projekt honlapján: www.capinfood.eu.
További fontos küldetése volt a projektnek, hogy felmérjék a résztvevő délkelet-európai országokban az élelmiszer-innováció helyzetét. A felmérések alapján 10 országban elkészítették illetve közös alapelvek mentén továbbfejlesztették a már meglévő nemzeti élelmiszer-innovációs stratégiát. További kiemelendő eredmény az ún. Délkelet-európai Fórum létrehozása, mely lehetőséget ad rendszeres szakmai tapasztalatcserére. A CAPINFOOD eredményeként a szektorban egyre gyakrabban alkalmaznak majd infokommunikációs eszközöket, és a Nemzeti Élelmiszer-technológiai Platform-ok (NFTP) is megalakultak. A hazai együttműködő partnerek egyetértenek abban, hogy az európai uniós támogatásból megvalósult CAPINFOOD projekt elérte kitűzött céljait, és elindította azt a folyamatot, amelynek eredménye lehet a délkelet-európai élelmiszeripari szektor felzárkózása.

