A repce példája is mutatja, hogy nem reménytelen 100 ezer hektárra feltornázni a szója termőterületét, de a lényeg az lenne, hogy itthon tartsuk és a hazai takarmányozásban használjuk fel a garantáltan GMO-mentes terményt – mondta a Világgazdaságnak Zászlós Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara mezőgazdaságért felelős alelnöke, a GMO-mentes Magyarországért Egyesület elnöke.
A lap kiemeli: a szója termesztése leginkább a folyókhoz közeli területeken lehet sikeres Magyarországon, de folynak a nemesítések, és a szakértők abban bíznak, hogy lesznek olyan fajták, amelyek a hazai klimatikus viszonyok között is biztonságosan teremnek, és nyereséget tudnak hozni a termelőknek.
Mint Zászlós az USA és Kína közötti vámháborúra utalva a Világgazdaságnak elmondta: a globális folyamatok minden piacra hatnak, de a hazai szójatermelés a GMO-mentessége miatt speciális „Nekünk ezt kellene növelnünk, és a megtermelt mennyiséget itthon kellene tartanunk – jegyezte meg” – tette hozzá. Most ugyanis Magyarország szinte teljes egészében exportálja a GMO-mentes szóját, ami helyett nagyrészt GMO-s szója érkezik az országba.
Zászlós szerint ezen akkor lehet változtatni, ha a beinduló országos fehérjeprogram olyan kereteket teremt, amelyek a szójatermelők számára biztos felvásárlói piacot és tartós jövedelmet jelentenek.

