Becsült olvasási idő: 1 perc
Jobb lehet a tavalyinál a gyümölcstermés

Egyelőre úgy tűnik, jobb évet zárnak a gyümölcstermesztők, mint tavaly, bár a kevés eső és a mostani nagy meleg ellen folyamatosan küzdeni kell. A fagy, a kevés méh és a hosszú kánikula is gondot okozott – számolt be róla a Kossuth Rádiónak egy somogyi gazda.

Már javában szüretelnek a Somogy megyei Hácson. A gyümölcsültetvényeken folyamatosan érik a barack és a szilva. Mózer Gyula őstermelő a Hajnal-tájnak azt mondta, nála az őszibarack jól terem idén, annyi kezdemény volt a fákon, hogy ritkítani is kellett.

A gazda, aki majdnem húsz éve kezdett bele a gyümölcstermesztésbe, és azóta folyamatosan bővíti a kertészetét, hozzátette, hogy a kajszival más a helyzet, a korai virágzás idején jött fagyok miatt, illetve a méhek és így porzás hiányában a korai fajtákon nagyon gyér a termés.

Várhatóan további problémát fog okozni a napokban kezdődött kánikula, a 38-40 fokos nappali hőmérsékletek egy héten keresztül. Nem lehet megfelelő mértékben biztosítani a fák folyadékigényét, ha nem lesz csapadék, apró marad a gyümölcs.

Mózer Gyula szerint azonban – mivel kevesebb a termés – idén a felvásárlók várhatóan jobb árat fizetnek egyes gyümölcsökért, mint tavaly.