Becsült olvasási idő: 1 perc
Jöhet az élelmiszersegély

Döntöttek az európai uniós tagországok illetékesei arról, hogy a tagállamok milyen arányban részesüljenek a leginkább rászorultak élelmezését segítő uniós program félmilliárd eurós keretéből az idén.

Az Európai Bizottság keddi brüsszeli bejelentése szerint az egyik mezőgazdasági szakfórumon született döntés egyúttal megerősítette a keret nagyságát. Az uniós programból a részt vevő 20 tagállamban 18-19 millió ember élelmiszerhez jutását segíthetik.

Az évek óta futó segélyprogramot az idén és jövőre veszély fenyegette, mert egyes tagállamok segélynem kívántak hozzájárulni, hogy a korábban elsősorban uniós raktárkészletek felhasználásán alapuló rendszert piaci felvásárlásokkal egészítsék ki. Tavaly azonban a mezőgazdasági minisztereknek sikerült megállapodniuk az idei és a 2013-as folytatásban.

A most született döntés értelmében az egyes tagállamok 135 ezer euró (Csehország) és 95 millió euró (Olaszország) közti összeget használhatnak fel erre a célra az 500 millió eurós uniós keretből. Magyarországra 13,7 millió euró jut.