Július 1-jétől Magyarországon is alkalmazni kell az Európai Unió új vámszabályait, amelyek az EU-n kívüli webáruházakból érkező, 150 euró alatti értékű küldeményeket érintik. Az intézkedés az uniós vámreform átmeneti eleme - egyrészről védi a tagállami, így a magyar fogyasztókat, másrészt tisztességesebb versenyfeltételeket teremt az uniós és a harmadik országbeli kereskedők között.
A szabályozás alapján a 3 eurós vámot nem csomagonként, hanem az egy küldeményben található eltérő termékkategóriák után kell megfizetni. A besorolást a vámtarifaszámok határozzák meg. Ha például egy csomagban póló, telefontok és fülhallgató érkezik, azok külön kategóriába tartozhatnak, így a fizetendő vám összesen 9 euró lehet. Ha viszont több azonos termék érkezik ugyanabban a küldeményben, csak egyszer kell megfizetni a 3 eurós díjat.
Az új szabály kizárólag a 150 euró alatti küldeményeket érinti, az ennél nagyobb értékű importáruk vámkezelési rendje nem változik.
A kiscsomagok vámkezelését továbbra is a posta, a futárszolgálatok vagy az érintett online platformok megbízottjai végzik.
A NAV közlése szerint az átállás előkészítése érdekében folyamatos az egyeztetés a piaci szereplőkkel, miközben a hatóság a legfontosabb tudnivalókat honlapján is közzéteszi. Az uniós intézkedés célja, hogy kiegyensúlyozottabb versenyfeltételeket teremtsen az uniós és a harmadik országbeli kereskedők között, valamint erősítse a fogyasztóvédelmet és visszaszorítsa a visszaéléseket az online kereskedelemben.
Fotó: Adobe Stock


