hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 1 perc
Júliustól új vámteher jön az EU-n kívüli webáruházi rendelésekre

 Július 1-jétől új uniós vámszabály lép életbe a 150 euró alatti, EU-n kívülről érkező online rendelésekre. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közleménye szerint az új rendszer célja a fogyasztóvédelem erősítése és az uniós kereskedők versenyhátrányának mérséklése.

Július 1-jétől Magyarországon is alkalmazni kell az Európai Unió új vámszabályait, amelyek az EU-n kívüli webáruházakból érkező, 150 euró alatti értékű küldeményeket érintik. Az intézkedés az uniós vámreform átmeneti eleme - egyrészről védi a tagállami, így a magyar fogyasztókat, másrészt tisztességesebb versenyfeltételeket teremt az uniós és a harmadik országbeli kereskedők között.  

A szabályozás alapján a 3 eurós vámot nem csomagonként, hanem az egy küldeményben található eltérő termékkategóriák után kell megfizetni. A besorolást a vámtarifaszámok határozzák meg. Ha például egy csomagban póló, telefontok és fülhallgató érkezik, azok külön kategóriába tartozhatnak, így a fizetendő vám összesen 9 euró lehet. Ha viszont több azonos termék érkezik ugyanabban a küldeményben, csak egyszer kell megfizetni a 3 eurós díjat.

Az új szabály kizárólag a 150 euró alatti küldeményeket érinti, az ennél nagyobb értékű importáruk vámkezelési rendje nem változik. 

A kiscsomagok vámkezelését továbbra is a posta, a futárszolgálatok vagy az érintett online platformok megbízottjai végzik.

A NAV közlése szerint az átállás előkészítése érdekében folyamatos az egyeztetés a piaci szereplőkkel, miközben a hatóság a legfontosabb tudnivalókat honlapján is közzéteszi. Az uniós intézkedés célja, hogy kiegyensúlyozottabb versenyfeltételeket teremtsen az uniós és a harmadik országbeli kereskedők között, valamint erősítse a fogyasztóvédelmet és visszaszorítsa a visszaéléseket az online kereskedelemben.

Fotó: Adobe Stock