hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 1 perc
KATA vitaanyagot készített a kormánynak az MKIK

A dokumentum áttekinti a korábbi KATA-rendszer tapasztalatait, bemutatja a főbb kockázatokat, valamint öt lehetséges szabályozási alternatívát és azoknak alvariációját vázolja fel a döntéshozók számára.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elkészítette és a mai napon a Pénzügyminisztérium részére elküldte a KATA (kisadózó vállalkozások tételes adója) lehetséges újraszabályozásával kapcsolatos szakmai vitaanyagát – közölte kedden a szervezet.

A szakmai vitaanyagot, amely a területi kamarák véleményének figyelembevételével készült és a további szakmai egyeztetések alapjául szolgálhat, a kamara honlapján is közzétették (PDF).

Mint írják a 2013 január 1-n indult adó célja az volt, hogy egyszerű, kevés adminisztrációt igénylő adózási formát biztosítsanak a saját munkájukból élő mikrovállalkozások számára. A katás adózást 2022 szüntették meg és a 2026 tavaszán alakult új kormány jelezte, hogy 2027-től visszavezetnék azt.

Az MKIK elemzése rámutatott, hogy a gazdaságban a jövedelem mindig a legkisebb ellenállás felé mozdul, ezért a kata egy általános adóelkerülési formává fejlődött. Az elemzés öt olyan területet azonosított, ahol ez problémákat okozott: a munkabérek katásítása, a osztalék és tőkebevétel költségszámlázása, a kihasználatlan keretek szívességi használata, a túlértékelt számlázás, és a többi foglalkoztatóval szembeni versenysemlegeség sérülése.

Az újbóli bevezetésre öt javaslatot és ezek alternatíváit veti fel a dokumentum. Ezek között felmerül a számlázás különadóval fékezése; a sok vagy kevés ügyféllel dolgozó adózók megkülönböztetése; az adó időközben bekövetkezett 80 százalékos inflációt figyelmen kívül hagyó, eredeti paraméterekkel történő visszahozása; illetve kifejezetten szociális alapú bevezetés.


Borítókép: Adobe Stock