Becsült olvasási idő: 1 perc
Keleti bioélelmiszerek: pórul járhat vele!

Különösen kínai, török és indiai élelmiszerekről derül ki az európai laborokban, hogy növényvédő-szermaradékokat tartalmaznak, azaz egyáltalán nem bio minőségűek - jelentette a német taz.de. Törökországból, Moldáviából és Ukrajnából is nagy mennyiségben érkeztek kifogásolható tételek.

Tavaly a 390 gyanús tételből, amelyik Kínából érkezett, 17 százalék valóban szennyezettnek bizonyult. A Törökországból és Indiából beszállított mezőgazdasági termékek 10-10 százaléka bukott el a laborvizsgálatokon.

  • Kínából összesen 9600 tonnányi kifogásolt árut azonosítottak 2018 folyamán.
  • A második helyen szereplő Törökországból 6100 tonna,
  • a harmadik helyen álló Moldáviából 5300 tonna,
  • a negyedik helyet elfoglaló Ukajnából pedig 4500 tonna

vegyszerrel szennyezett, de bionak mondott élelmiszer, illetve élelmiszer-alapanyag érkezett Európába.

A szermaradékok 91 százalékban olyan készítményekből származtak, amelyeket a biogazdálkodásban tilos alkalmazni. Az esetek többségében egyetlen tiltott hatóanyag jelenlétét igazolták a vizsgálatok, de 38 százalékban egyszerre több hatóanyag is kimutatható volt. A legproblémásabbnak a banán, az avokádó és az alma bizonyult.

A gyümölcsöket kockázatosság szempontjából a fűszernövények követik, mint például az oregánó, a kardamon, a szezámmag. A kávé és a tea sem bizonyult teljesen tisztának, valamint az állati takarmányokban (például napraforgópogácsa) bukkantak hibás szállítmányokra. A dolog érdekessége, hogy a problémás esetek 40 százalékát egyedül Németország jelezte. Furcsa módon kilenc ország egyáltalán nem észlelt szabálytalanságokat a beérkező árukkal kapcsolatban, köztük volt Görögország és Lengyelország is.