Becsült olvasási idő: 1 perc
Keresik az ellopott mérget

Kardeván Endre élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár reméli, a közelmúltban ellopott 20 ezer liter metil-alkoholból üzemanyag lesz és nem hamisított ital.

A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) arra kéri a fogyasztókat, hogy csak megbízható helyről származó és zárjeggyel ellátott alkoholos italokat vásároljanak, illetve fogyasszanak, hiszen az elmúlt időszakban nagy mennyiségű metil-alkohol (metanol) tűnt el a Mol olajipari cég egyik telephelyéről. Az esetet november 22-én Bács-Kiskun megyében jelentették a rendőrségnek.  

metilA metilalkohol, népies nevén faszesz színtelen szúrós szagú méreg, amit a szakemberek a földgáz kitermelésénél használnak. Mivel azonban az anyag könnyen összetéveszthető az etil-alkohollal, bűnözők alkoholos italokat is hamisítanak vele.

Kardeván Endre élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkár az ügyben tartott szerdai sajtótájékoztatón kijelentette, eddig azért nem álltak a nyilvánosság elé, mert nem szerették volna akadályozni a nyomozást, az ellenőrzéseket azonban szigorították.

A tolvajok közel 20 ezer liter metanolt fejtettek le és tulajdonítottak el a Mol telephelyéről. A rendőrség valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közösen nyomoz az ügyben, az élelmiszerfelügyelet pedig közben mintákat gyűjt, nehogy az ellopott anyag közforgalomba kerüljön. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH), beleértve azokat a helyeket, ahol csak sejti, hogy alkoholt árulnak – tette hozzá a VM tisztségviselője.

Kardeván Endre hozzátette, bízik abban, hogy az elkövetők nem csinálnak akkora bakit, hogy hamisított alkoholos italokba keverve piacra viszik a mérget, hasonlóan a közelmúltban Csehországban történt esethez. A jobbik megoldás az, ha a bűnözők a metanolt üzemanyagként használják fel, mert akkor az egészségkárosítás kizárt.

A NÉBIH-nél 55 ember foglalkozik ezzel az üggyel, az ellenőrzésekre már ezer munkaórát fordítottak. A hatóság munkatársai folyamatosan, gyakorlatilag éjjel-nappal, hétvégén is talpon vannak, ha bárki azt gyanítja, hogy valahol metil-alkoholos ital került forgalomba, ezt egy zöldszámon is jelentheti, a NÉBIH emberei pedig azonnal ott vannak, és intézkednek – fogalmazott az államtitkár. Az ellenőrzéseket az ünnepek idején is folytatják.