Becsült olvasási idő: 1 perc
Kettős mérce: új ellenőrzéssorozat indul

Újabb, kiterjedtebb ellenőrzés-sorozatot indít az agrártárca az eltérő minőségű élelmiszerek ügyé­ben – tudta meg a Magyar Nemzet. A projekt részeként három országban összesen 280 termék összetételét és minőségét fogják megvizsgálni, a folyamatba pedig a gyártókat is bevonják a szakemberek. Mivel az idén Brüsszelben elfogadták a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatról szóló irányelv módosítását – amely lehetőséget biztosít a tagállami szankciók bevezetésére –, ezért az ellenőrzések további turpisságokra derítenek fényt, itthon is szigorú fellépésre számíthatnak az érintettek.

Bár az elmúlt években elvégzett vizsgálatok eredményei világosan rámutattak arra, hogy egyes gyártók termékei más minőségben kerülnek a nyugati és a kelet-közép-európai piacra, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal újabb ellenőrzésekre készül. Amint azt a Magyar Nemzet az Agrárminisztériumtól megtudta, egy sikeresen megpályázott fogyasztóvédelmi projekt révén három országban mintegy 280 terméket vizsgálnak a következő hónapokban. A tesztelési folyamatok az európai uniós közös kutatócsoport vizsgálati módszertanára épülnek.


A projekt három éve alatt az ellenőrzés folyamatába a gyártókat is bevonják majd, a kiválasztott termékeket pedig laboratóriumi mérésekkel, érzékszervi vizsgálatokkal is összehasonlítják. – A magyar kormány célja, hogy védje a magyar vásárlók érdekeit a tisztességtelen gyakorlatokkal szemben. Elfogadhatatlan, hogy hazánkban silányabb minőségű élelmiszerek kerüljenek forgalomba, mint más tagállamokban. Ennek érdekében tehát folytatjuk a vizsgálatokat, s amennyiben félrevezető, megtévesztő gyakorlattal találkozunk, meg fogjuk tenni a szükséges lépéseket – szögezte le a Magyar Nemzet kérdésére a tárca.