Becsült olvasási idő: 1 perc
Kihal a magyar kreativitás?

Tavaly hatvanhárom, harminc éve ötszáz új hazai találmány jutott egymillió magyarországi lakosra.

Jelentősen visszaesett a hazai találmányok száma az utóbbi évtizedekben, rendkívül kevés a szabadalom ahhoz képest, hogy a tízmilliós Magyarország technológiában jártas, nagy hagyományokkal rendelkező államnak számít – véli a Magyar Feltalálók Egyesülete. Vedres András főtitkár elmondta, a hazai szabadalmi bejelentések közel háromnegyede gyufamagánszemélyektől érkezik, az intézmények tehát nem mondhatók aktívnak. Ez az arány – amellyel Magyarország jelenleg világelső – a világban Edison idején, a 19. század végén volt jellemző. Az Egyesült Államokban manapság csupán a szabadalmi bejelentések tizenöt százaléka jön magánemberektől – tette hozzá a szakértő.

Vedres András elmondta, tavaly a bejelentett szabadalmak száma hatszázharminckettő volt, vagyis hatvanhárom jutott egymillió magyarországi lakosra, szemben a harminc évvel ötszázas adattal.

Vedres András szerint azonban pozitívum,heli hogy tavaly ősszel felállt az Országgyűlés Innovációs és Fejlesztési Eseti Bizottsága. A 2014-ig működő testületbe állandó szakértőnek, tanácskozási joggal meghívták a Magyar Feltalálók Egyesületének főtitkárát is. Vedres András ennek kapcsán elmondta, minden erejét és nemzetközi tekintélyét is latba fogja vetni, hogy olyan legyen a törvénykezés, a gazdasági környezet, hogy ne az „olcsón venni, drágán eladni” legyen a gazdagodás útja, hanem az innoválás, az alkotás és az alkotás hasznosítása.