Jó ideje, 27 hónapja növekszik a kiskereskedelmi forgalom idehaza, és ha a trend nem törik meg, a volumen 2016 közepére elérheti a válság előtti szintet – hangzott el csütörtökön az Európai Kereskedelem Napja elnevezésű szakmai rendezvényen. Az eseményen Krisán László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) társelnöke kijelentette: azzal, hogy a kereskedelem mintegy félmillió embernek ad munkát, és 9 ezer milliárd forintnyi forgalmat bonyolít le évente, a szektor egyben az egyik legnagyobb adó- és áfabefizető is a magyar gazdaságban. 
Krisán László megemlítette, hogy a vasárnapi zárvatartás kérdése mára patthelyzetet eredményezett, ugyanakkor látható az is, hogy a vásárlások áttevődtek más napokra, elsősorban péntekre és szombatra. A kereskedelem növekedésének mindez nem szabott gátat, és ezen belül az élelmiszereladások is nőni tudtak 1,3 százalékkal. Krisán ugyanakkor hiányolta az egy évtizedre szóló kereskedelmi stratégiát, amely részben a szakma, részben pedig a szaktárca mulasztása miatt is mindmáig várat magára.
Az eseményen Dávid Ferenc kijelentette: „szerencsétlen”, ha az állam olyan területen kíván foglalkoztatási kvótákat bevezetni, ahol maga nem munkaadó. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára ezzel arra a sajtóban megjelent felvetésre utalt, amely szerint a kormány kötelezné a 400 négyzetméternél nagyobb szupermarketeket, hogy 70 négyzetméterenként egy dolgozót foglalkoztassanak. Ez jelentősen megnövelné a mostani dolgozói létszámot. Dávid Ferenc azt is kifogásolta, hogy a kereskedelem szereplői a hírt az újságokból tudták meg, vagyis nem előzte meg a tervezetet szakmai egyeztetés. 
Különösen nehéz az ilyen, amikor egy bértárgyalás kezdetén érkezik a hír – mondta Dávid Ferenc, aki szerint ez a fejlemény jelentősen befolyásolhatja a munkaadói oldalt a minimálbérről és a garantált bérminimumról szóló tárgyalásokon. A helyzetet azért is kellene mielőbb tisztázni, mert a bérek alacsonyak a kereskedelemben, és önmagában méltányolható az az igény, hogy ezek emelkedjenek.
Dávid Ferenc végül partnerséget kért a kormánytól, azt, hogy a kereskedelmet érintő szabályok megalkotásakor hallgassa meg a szakmát.
Varga Mihály erre úgy reagált, hogy a kötelező foglalkoztatás ötlete egy parlamenti képviselői indítvány, amelyről a kormány még nem alakította ki az álláspontját. Mindazonáltal a nemzetgazdasági miniszter hozzátette: érdemes megvizsgálni a javaslatot, hiszen a hazai kereskedelem többsége nem magyar tulajdonban van. „Egy kormánynak törekednie kell arra, hogy a foglalkoztatást ösztönözze, és a magyar kormánynak a magyar kereskedelem érdekeit kell képviselnie” – fogalmazott Varga Mihály, aki hozzátette: ezt a vitát a kormány le fogja folytatni.
A rendezvényen a hagyományoknak megfelelően elismeréseket is adott át a miniszter, így Klauzál Gábor Elismerő Oklevelet és Magyar Kereskedelemért Nagydíjat vehették át az arra érdemes szakmai szereplők.

