hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 1 perc
Kína súlyos büntetővámot vet ki az EU-ból származó sertéshúsra

Akár 62 százalékos vámot is kivethet Kína az Európai Unióból származó sertéshúsra – írja a Lebensmittel Zeitung. A döntés főként a spanyol, holland és dán exportőröket érinti, és szakértők szerint az EU által bevezetett kínai autóvámok megtorlásának tekinthető. 

Kína akár 62,4 százalékos büntetővámot vet ki az Európai Unióból származó sertéshúsra. Az intézkedés elsősorban a spanyol, holland és dán exportőröket érinti.

A német FMCG szaklap szerint a kínai kereskedelmi minisztérium bejelentése szerint szeptember 10-től 15,6 és 62,4 százalék közötti ideiglenes dömpingellenes vámokat vezetnek be az Európai Unióból érkező sertéshús és melléktermékek importjára. A minisztérium azzal vádolja az európai termelőket, hogy dömpingárakon szállítanak Kínába, ezzel jelentős károkat okozva a hazai sertéságazatnak.

A döntés különösen Spanyolországot, Hollandiát és Dániát sújtja, amelyek a legnagyobb beszállítók közé tartoznak. Az EU sertéshús-exportja Kínába 2023-ban meghaladta a kétmilliárd eurót.

A büntetővámokat egyelőre ideiglenesen vezetik be: a végleges döntést a decemberre tervezett vizsgálati zárás után hozza meg Peking. A vizsgálatot tavaly júniusban indították, majd idén nyáron hosszabbították meg.

Szakértők szerint az intézkedés egyértelmű válasz az Európai Unió által a kínai elektromos autókra kivetett pótdíjakra, amelyeket Brüsszel az állami támogatások túlzott mértékével indokolt. Peking ezt a nemzetközi kereskedelmi szabályok megsértésének tartja.

Kína az elmúlt hónapokban több más európai terméket is célba vett: júliusban az EU-ból származó brandyre vetett ki vámokat, augusztusban pedig meghosszabbította az európai tejtermékek szubvencióellenes vizsgálatát 2026 februárjáig.

 

Via: Lebensmittel Praxis

A kép illusztráció, forrása: Adobe Stock