Kína akár 62,4 százalékos büntetővámot vet ki az Európai Unióból származó sertéshúsra. Az intézkedés elsősorban a spanyol, holland és dán exportőröket érinti.
A német FMCG szaklap szerint a kínai kereskedelmi minisztérium bejelentése szerint szeptember 10-től 15,6 és 62,4 százalék közötti ideiglenes dömpingellenes vámokat vezetnek be az Európai Unióból érkező sertéshús és melléktermékek importjára. A minisztérium azzal vádolja az európai termelőket, hogy dömpingárakon szállítanak Kínába, ezzel jelentős károkat okozva a hazai sertéságazatnak.
A döntés különösen Spanyolországot, Hollandiát és Dániát sújtja, amelyek a legnagyobb beszállítók közé tartoznak. Az EU sertéshús-exportja Kínába 2023-ban meghaladta a kétmilliárd eurót.
A büntetővámokat egyelőre ideiglenesen vezetik be: a végleges döntést a decemberre tervezett vizsgálati zárás után hozza meg Peking. A vizsgálatot tavaly júniusban indították, majd idén nyáron hosszabbították meg.
Szakértők szerint az intézkedés egyértelmű válasz az Európai Unió által a kínai elektromos autókra kivetett pótdíjakra, amelyeket Brüsszel az állami támogatások túlzott mértékével indokolt. Peking ezt a nemzetközi kereskedelmi szabályok megsértésének tartja.
Kína az elmúlt hónapokban több más európai terméket is célba vett: júliusban az EU-ból származó brandyre vetett ki vámokat, augusztusban pedig meghosszabbította az európai tejtermékek szubvencióellenes vizsgálatát 2026 februárjáig.
Via: Lebensmittel Praxis
A kép illusztráció, forrása: Adobe Stock


