hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 1 perc
KSH: Visszafogott árdinamika jellemezte szeptemberben a hazai ipart

A magyar ipar termelői árai szeptemberben enyhén mérséklődtek havi alapon, ugyanakkor éves szinten továbbra is növekedést mutattak. A legnagyobb áremelkedés az élelmiszeriparban volt, míg az energiaiparban csökkenés következett be. Az exportárak 3,3 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest, jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2025 szeptemberében az ipari termelői árak átlagosan 2,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). 

Visszafogott árdinamika jellemezte szeptemberben a hazai ipart

A belföldi értékesítési árak 0,5 százalékkal, az exportértékesítési árak pedig 3,3 százalékkal emelkedtek éves összevetésben. Az előző hónaphoz viszonyítva azonban összességében 0,4 százalékos árcsökkenés következett be.

A belföldi értékesítésen belül a feldolgozóipar árai 2,2 százalékkal nőttek, míg az energiaiparban 2,4 százalékos csökkenés történt. Az élelmiszeriparban ezzel szemben 6,1 százalékos drágulás volt megfigyelhető. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban átlagosan 5,1, a beruházási javakat gyártókban 2,4 százalékos áremelkedés történt, míg az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,9 százalékos csökkenést mértek.

Az ipar termelőiár-indexe Magyarországon; előző év azonos időszaka egyenlő 100

Az ipari exportértékesítési árak 3,3 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakának szintjét. A feldolgozóiparban 1,3, az energiaiparban pedig 5,4 százalékkal nőttek az árak.

2025 első kilenc hónapjában a termelői árak összességében 6,0 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Ezen belül a belföldi értékesítési árak 3,4, az exportértékesítési árak 7,2 százalékkal emelkedtek.

A táblázat forrása: KSH/Nemzeti Archívum/MTI